Uwaga kierowcy! Śnieg i deszcz utrudnią jazdę

Na wielu drogach można spotkać znaki nakazujące jazdę w łańcuchach śniegowych (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Śnieg i deszcz ze śniegiem utrudnią jazdę kierowcom. Z prognoz pogody wynika, że zmienna zimowa aura będzie miała w ten weekend duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróży. GDDKiA zapewnia natomiast, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne.

Śnieg nie przestaje padać, zagrożenie lawinami w górach wciąż aktualne

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla południowej Małopolski, południowych powiatów woj. śląskiego oraz...

zobacz więcej

Wciąż obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju. Na pozostałych obszarach wystąpią: deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed opadami śniegu obowiązują w województwach: małopolskim, podkarpackim i śląskim.

Delikatne opady śniegu prognozowane są w województwach: mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i dolnośląskim. Dla tych obszarów wydane są ostrzeżenia przed opadami pierwszego stopnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydane jest dla województwa pomorskiego. W powiatach nadmorskich prognozowany jest wiatr z północy i północnego wschodu, osiągający w porywach 65 km/godz.

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracuje na nich 936 pojazdów zimowego utrzymania - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W całym kraju, poza Lubuskiem i Zachodniopomorskiem występują opady śniegu, kierowcy powinni uważać na błoto pośniegowe i śliskie drogi.

GDDKiA wskazała, że błoto pośniegowe, lokalna śliskość występuje na odcinkach dróg krajowych w województwach: małopolskim, podlaskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, opolskim, dolnośląskim. Opady śniegu, śniegu z deszczem występują na obszarze całego kraju z wyłączeniem województwa: lubuskiego, zachodniopomorskiego. Opady mżawki występują na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego.

Policja przypomina, że kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w poruszaniu się po ośnieżonych górskich trasach powinni w miarę możliwości unikać jazdy szczególnie lokalnymi drogami w górach. Na wielu z nich można spotkać znaki nakazujące jazdę w łańcuchach śniegowych – mówi podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjant przypomina, że zakładanie łańcuchów na koła jest obowiązkowe na specjalnie oznaczonych odcinkach dróg. Wprawdzie nie ma obowiązku posiadania łańcuchów dla wszystkich samochodów, ale bez tego wyposażenia nie można wjeżdżać na takie trasy – przypomina.

Część górskich samochodowych przejść granicznych podczas dużych opadów śniegu może być czasowo zamkniętych. Tak było w tym tygodniu w Jakuszycach na trasie numer 3, gdzie czeskie służby zamknęły przejście na ponad dobę. W Sudetach zablokowane były drogi nie tylko przez samochody ciężarowe, ale także przez osobowe, które bez łańcuchów śniegowych nie były w stanie poradzić sobie ze stromymi odcinkami tras.

źródło:
Zobacz więcej