RAPORT

Wojna na Ukrainie

Błaszczak: Przyczyniamy się do tego, by w Bośni żyło się w pokojowych warunkach

– Przyczyniamy się do tego, żeby ludzie mieszkający w Bośni i Hercegowinie mogli żyć w normalnych, pokojowych warunkach. Polska nie jest jedynie biorcą bezpieczeństwa, ale jesteśmy także dawcą bezpieczeństwa – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Premier nie pojedzie do Sarajewa. Przeziębił się

Z powodów zdrowotnych premier Mateusz Morawiecki odwołał wizytę w Sarajewie. Szef rządu miał odwiedzić polskich żołnierzy, którzy służą w Bośni i...

zobacz więcej

Minister obrony narodowej przebywał wraz z ministrami z kancelarii premiera z wizytą w Sarajewie, gdzie spotkał się m.in. z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującymi w bazie wojskowej w Butmir. Początkowo z żołnierzami miał spotkać się również premier Mateusz Morawiecki, ale odwołał swój przyjazd ze względów zdrowotnych.

Podczas uroczystego apelu Błaszczak zwrócił uwagę, że to już 16. polski kontyngent służący w BiH, co, jak ocenił, „stanowi dowód tego jak skomplikowana jest sytuacja w tej części Europy, na Bałkanach Zachodnich, jak skomplikowana jest sytuacja w Bośni i Hercegowinie”.

– My Polacy przyczyniamy się do tego, żeby Bośnia i Hercegowina była krajem normalnym, żeby ludzie zamieszkujący to państwo mogli żyć w normalnych warunkach, mogli żyć w pokojowych warunkach - mówił Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że służba polskich żołnierzy „jest niezwykle ważna w kontekście naszej współpracy międzynarodowej”.

– Wasza służba w Bośni i Hercegowinie dowodzi również tego, że my jako Polska nie jesteśmy jedynie biorcą bezpieczeństwa, że nie tylko cieszymy się z tego, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, które udziela nam Sojusz Północnoatlantycki oraz nasza współpraca w ramach UE, ale jesteśmy także dawcą tego bezpieczeństwa, zapewniamy bezpieczeństwo innym narodom – podkreślił minister obrony.

Mariusz Błaszczak wskazywał, że Polska stara się udowodnić, że jest aktywna i solidarna. – Stąd też oczekujemy takiej solidarności od naszych partnerów w sytuacji zagrożenia, w sytuacji, kiedy będziemy potrzebowali właśnie takiego wsparcia – mówił.

Jak dodał, ta aktywność, solidarność i poświęcenie Polski budują relacje międzynarodowe i są „dowodem trwałości relacji partnerskich w ramach, z jednej strony Sojuszu Północnoatlantyckiego, a z drugiej w ramach UE”.

Podczas swojego wystąpienia Błaszczak nawiązał też do swego wcześniejszego spotkania z dowódcą wielonarodowych sił EUFOR w Bośni i Hercegowinie generałem Martinem Dorferem oraz z dowódcą sił NATO w tym kraju generałem Marti Bissell.

Szef MON podsumował 3 lata działania ministerstwa. „Rząd PiS traktuje wojsko priorytetowo”

– Dzięki wysiłkom w trzy lata udało nam się zrobić wielokrotnie więcej niż koalicji PO-PSL przez długie osiem lat. Rząd PiS udowodnił, że wojsko...

zobacz więcej

Jak relacjonował, zarówno generał Dorfer jak i generał Bissell bardzo pochlebnie wyrażają się o aktywności żołnierzy Wojska Polskiego. – To były bardzo miłe słowa, czułem się dumny z tego, że właśnie tak oceniani są polscy żołnierze – powiedział Błaszczak.

Szef MON dziękował też żołnierzom Polskiego Kontyngentu Woskowego „za codzienną służbę”; życzył im też wszystkiego dobrego w 2019 r. Podczas uroczystego apelu w PKW szef MON wręczył kilku żołnierzom medale „Za zasługi dla obronności kraju”.

Polska armia stacjonuje w Bośni i Hercegowinie od przeszło 25 lat; obecnie w skład polskiego kontyngentu wchodzą żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, a dowódcą XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA jest ppłk Jarosław Bondalski. Celem unijnej misji EUFOR ALTHEA jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa.

W 2010 r. PKW EUFOR zakończył zadania stabilizacyjne w BiH i od tamtej pory wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze, udziela też pomocy humanitarnej. PKW stacjonuje w Sarajewie, Doboju i Banja Luce.

Operacja ALTHEA została uruchomiona w grudniu 2004 r. i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej