RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gliński: Rok Moniuszki powinien być promocją muzyki i polskiej kultury

Rok Moniuszki ogłoszono z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora (fot. Materiały prasowe)
Rok Moniuszki ogłoszono z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora (fot. Materiały prasowe)

– Chcielibyśmy, by obchody Roku Stanisława Moniuszki przyczyniły się do popularyzacji jego muzyki w Polsce i na świecie - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Stanisław Moniuszko patronem Dworca Centralnego w Warszawie

Dworzec Centralny w Warszawie od 5 stycznia będzie nosił imię Stanisława Moniuszki. Rok 2019 został ogłoszony przez Senat rokiem słynnego polskiego...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, wicepremier przypomniał, że Rok Moniuszki, przypadający na dwustulecie urodzin kompozytora został ustanowiony nie tylko przez polski Sejm, ale także ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.

– Stanisław Moniuszko jest uhonorowany tą decyzją UNESCO, bo to jest twórca światowy i bardzo chcielibyśmy, żeby nasze obchody przyczyniły się do popularyzacji muzyki Moniuszki. Dlatego zaplanowaliśmy nasze działania dość szeroko – podkreślił szef resortu kultury. Przypomniał także, że przygotowania do obchodów trwały „co najmniej od roku”.

– Już w zeszłym roku przygotowane były wydawnictwa, opracowania, nagrania i ten rok będzie bogaty w najróżniejsze wydarzenia. Oprócz dzieł, które będą wykonywane w różnych instytucjach kultury będą przygotowywane wydawnictwa, nagrania – powiedział wicepremier.

Gliński poinformował, że rozstrzygnięto już pierwszy etap specjalnie zorganizowanego konkursu grantowego na działania regionalne i lokalne, w ramach którego będzie realizowanych prawie 50 różnych działań w Polsce.

– Cały budżet Roku Moniuszkowskiego, nie uwzględniając oczywiście budżetu poszczególnych instytucji, to jest ok. 20 mln zł dodatkowo na różnego typu działania – wyjaśnił.

Wicepremier wyraził nadzieję, że działania zaplanowane w ramach Roku Moniuszki „spotkają się z dobrym odbiorem” i że „nasza kultura reprezentowana przez Stanisława Moniuszkę będzie bardziej znana na świecie, a szerzej w Polsce i nie tylko wśród młodego pokolenia, ale po prostu wszyscy Polacy poznają oprócz »Halki« i »Strasznego dworu« także wszystkie inne dzieła Moniuszki” - podsumował.

W sobotę, 5 stycznia, imię Stanisława Moniuszki zostanie nadane Dworcowi Centralnemu w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej