Prezes PKO BP: Cyfryzuj albo zgiń

Najbardziej scyfryzowaną gałęzią polskiej gospodarki jest sektor finansowy (fot. Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)

– Nowy rok to okazja, by skupić się na wyzwaniach, którym warto sprostać, a takim niewątpliwie jest digitalizacja polskiej gospodarki – mówi dla piątkowego „Pulsu Biznesu” prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Zaznacza, że najbardziej scyfryzowaną gałęzią polskiej gospodarki jest sektor finansowy.

Polska drugim najlepszym państwem do inwestowania lub robienia interesów

Polska jest drugim najlepszym państwem do inwestowania lub robienia interesów – wynika z rankingu amerykańskiego magazynu „CEO World Magazine”. W...

zobacz więcej

– Z różnych badań i międzynarodowych porównań wynika bowiem, że w tej dziedzinie wciąż bliżej nam do końca peletonu niż do cyfryzacyjnej awangardy. Z drugiej strony, postępy, jakie zrobiliśmy w tym zakresie w ostatnich latach, stawiają nas wśród liderów cyfrowego przyspieszenia. Szczególne osiągnięcia w tym zakresie mają polskie firmy, które cyfryzują się szybciej niż konsumenci, bo w wykorzystaniu tego trendu widzą swoją przyszłość i możliwość zdobycia przewagi konkurencyjnej — i w tym tkwi sedno sprawy – uważa Jagiełło.

Jak podkreśla, „digitalizacja procesów produkcyjnych czy systemu sprzedaży wiąże się nieodłącznie z inwestowaniem w nowoczesne technologie”.

„To z kolei wpływa na wzrost produktywności, którego tak bardzo potrzebujemy, by sukcesywnie zwiększać poziom rozwoju kraju i jakości życia Polaków. Choć cyfryzacja wkroczyła już w niemal każdą dziedzinę naszego życia, cyfrowy model rozwoju firm nie jest dziś w pełni ukształtowany, wystandaryzowany. Wciąż wiele jest przestrzeni dla ambitnych, nieszablonowych pomysłów zarówno na produkty, usługi, jak też sposób zarządzania nimi. To olbrzymie pole do popisu dla polskich firm, by tę nieodkrytą jeszcze ziemię zagospodarowały. Wygra ten, kto zrobi to szybciej i kreatywniej” – czytamy w PB.

Zdaniem prezesa PKO BP „nowy rok to jednak okazja do tego, by przede wszystkim skupić się na szansach, na wyzwaniach, którym można i warto sprostać, a takim jest niewątpliwie digitalizacja polskiej gospodarki”.

Jagiełło zaznacza, że „najbardziej scyfryzowaną gałęzią polskiej gospodarki jest sektor finansowy”. Przypomniał, że aplikacja IKO banku PKO BP, po pięciu latach od startu, została uznana przez klientów za najlepszą mobilną bankowość na świecie w prestiżowym rankingu Retail Banker International, pokonując takie tuzy światowej bankowości jak: Bank of America, UBS, Lloyds czy Barclays.

źródło:

Zobacz więcej