Im gorszy słuch, tym łatwiej o depresję

Naukowcy z Columbia University Irving Medical Center przeprowadzili nowe badania (fot. REUTERS/Ammar Awad)

Im większy ubytek słuchu u osób w starszym wieku, tym wyższe ryzyko objawów depresji – informuje pismo „JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery”.

Dlaczego jesteśmy małpą (prawie) nagą?

Ludzkie owłosienie to przedziwny fenomen, gdy je porównać z futrem innych zwierząt. Nawet małpy zasadniczo się tu od nas różnią. Tak na pierwszy...

zobacz więcej

Badania przeprowadzili naukowcy z Columbia University Irving Medical Center, analizując dane 5239 osób w wieku powyżej 50 lat zaangażowanych w Hispanic Community Health Study. U każdego uczestnika wykonano badanie audiometryczne (pozwalające ocenić obiektywnie słuch) oraz testy mające wykryć depresję.

Jak się okazało, starsze osoby ze związanym z wiekiem ubytkiem słuchu miały więcej objawów depresji, przy czym objawy te pojawiały się tym częściej, im większy był ubytek słuchu. Przy łagodnym ubytku kliniczne objawy depresji pojawiały się niemal dwa razy częściej niż u dobrze słyszących, natomiast przy poważnym - ponad cztery razy częściej.

– Większość osób w wieku powyżej 70 lat ma co najmniej łagodny ubytek słuchu, jednak stosunkowo niewiele zdiagnozowano, a tym bardziej nie są leczone z tego powodu – powiedział główny autor Justin S. Golub. Jego zdaniem leczenie ubytku słuchu może pomóc w walce z depresją. Zwłaszcza, że zarówno wykrycie ubytku, jak i dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego czy inne metody leczenia nie są zwykle trudnym zadaniem.

Związany z wiekiem ubytek słuchu należy do najczęstszych przewlekłych dolegliwości wieku podeszłego. Wiadomo, że może sprzyjać innym problemom zdrowotnym, na przykład zaburzeniom poznawczym czy demencji.

W 2019 r. czekają nas trzy zaćmienia Słońca i dwa Księżyca

Trzy zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca i przejście Merkurego na tle Słońca – to tylko część zjawisk, jakie w tym roku będzie można zobaczyć...

zobacz więcej

Ponieważ badanie dotyczyło sytuacji w danym momencie, nie można udowodnić, że ubytek słuchu powoduje objawy depresji. – Musiałoby to zostać wykazane w prospektywnym, randomizowanym badaniu – zaznaczył Golub.

– Ale zrozumiałe jest, w jaki sposób ubytek słuchu może przyczyniać się do objawów depresyjnych. Osoby z ubytkiem słuchu mają problemy z komunikacją i stają się bardziej odizolowane społecznie, a izolacja społeczna może prowadzić do depresji – dodał.

Chociaż badania skupiały się na Latynosach, zdaniem autorów można je odnieść do wszystkich osób ze związanym z wiekiem ubytkiem słuchu. – Ogólnie rzecz biorąc, starsze osoby powinny poddać się badaniu słuchu i rozważyć leczenie, jeżeli jest to uzasadnione – podkreślił Golub.

źródło:

Zobacz więcej