Śnieg nie przestaje padać, zagrożenie lawinami w górach wciąż aktualne

W całych Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego (fot. PAP/Jan Niedziałek)

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla południowej Małopolski, południowych powiatów woj. śląskiego oraz południowej części woj. dolnośląskiego. W górach mogą wystąpić lawiny.

Tatry: Turyści utknęli w schroniskach. Nie wyjdą, dopóki nie zmieni się pogoda

Z powodu intensywnych opadów śniegu i czwartego stopnia zagrożenia lawinowego w tatrzańskich schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad...

zobacz więcej

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

IMGW przypomina, że w związku z taką sytuacją pogodową należy spodziewać się m.in. znacznych utrudnień w ruchu drogowym. Zalecane jest śledzenia komunikatów o sytuacji pogodowej oraz ostrożność.

Ostrzeżenia przed intensywnym śniegiem, który może powodować zagrożenie lawinowe, wydało także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach.

Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego zaapelowała natomiast do turystów, aby w związku z utrzymującymi się bardzo trudnymi warunkami panującymi na zboczach Babiej Góry, zagrożeniem lawinowym trzeciego stopnia i bardzo silnym wiatrem połączonym z opadami śniegu, słabą widocznością i niską temperaturą, nie wybierali się w najbliższym czasie na babiogórskie szlaki.

W Tatrach ratownicy TOPR ogłosili czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a ratownicy odradzają wszelkie wyjścia w góry.

Atak zimy na Dolnym Śląsku. Przejście graniczne zamknięte dla ciężarówek

Przejście graniczne w Jakuszycach na Dolnym Śląsku na drodze krajowej nr 3 zostało przez czeskie służby graniczne i drogowe zamknięte dla...

zobacz więcej

– Warunki są bardzo trudne, uniemożliwiające poruszanie się po górach. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin – napisał w komunikacie lawinowym ratownik TOPR Marcin Witek.

Zagrożenie lawinowe w górach określane jest w międzynarodowej pięciostopniowej skali.

Z powodu intensywnych opadów śniegu i czwartego stopnia zagrożenia lawinowego w tatrzańskich schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki utknęli turyści. Ratownicy TOPR zaapelowali, aby nie opuszczali oni schronisk, dopóki sytuacja się nie poprawi. Gospodarze tych obiektów zapewniają, że mają zapasy żywności, a turyści są bezpieczni.

IMGW ostrzega także przez znacznym oblodzeniem dróg w woj. lubuskim oraz na zachodzie Wielkopolski.

źródło:

Zobacz więcej