Kosmiczna pomyłka. Astronauta zadzwonił z ISS na policję

60-letni André Kuipers nie wybrał cyfry 0 (fot. NASA)

Alarm w siedzibie NASA w Houston. Służby bezpieczeństwa zostały postawione w stan gotowości po tym, jak przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej holenderski astronauta André Kuipers zadzwonił na numer alarmowy. Jak się okazało – przez pomyłkę.

„Halo, czy to Ziemia?”. Pomyłka z kosmosu, astronauta przeprasza

Brytyjski astronauta Tim Peake zamieścił na Twitterze żartobliwe przeprosiny, gdy okazało się, że z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez...

zobacz więcej

Kuipers wybrał zły numer dzwoniąc przez Johnson Space Center w Houston i połączył z numerem alarmowym 911. Strażnicy dokładnie sprawdzili budynek, ale nie znaleźli nic podejrzanego.

– Gdy dzwonisz z kosmosu, połączenia idą przez Houston. Najpierw trzeba wybrać 9, żeby się połączyć z linią zewnętrzną, a potem 011, żeby się połączyć z międzynarodową – tłumaczył Kuipers w rozmowie z holenderskim publicznym nadawcą NOS.

Astronauta przyznał, że popełnił błąd wybierając numer, unosząc się w zerowej grawitacji i pominął cyfrę 0. – Następnego dnia dostałem wiadomość: „dzwoniłeś na 911?” – opowiadał Holender. Zażartował, że poczuł się odrzucony, że nikt z Ziemi nie pofatygował się na ISS, żeby odpowiedzieć na wezwanie.

Podobne pomyłki nie należą do rzadkości. W 2015 r. brytyjski astronauta Tim Peake przyznał, że również wykręcił niewłaściwy numer. „Chciałbym przeprosić panią, do której właśnie przez pomyłkę się dodzwoniłem, pytając »Halo, czy tu planeta Ziemia?« To nie był żart, tylko pomyłka” – napisał na Twitterze.

źródło:
Zobacz więcej