RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

W 2019 r. czekają nas trzy zaćmienia Słońca i dwa Księżyca

Część zjawisk będzie można zobaczyć w Polsce (fot. REUTERS/Amir Cohen)

Trzy zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca i przejście Merkurego na tle Słońca – to tylko część zjawisk, jakie w tym roku będzie można zobaczyć na niebie.

Przed nami najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca. Potrwa prawie dwie godziny

Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi już w te wakacje, a dokładnie 27 lipca (w piątek). Zjawisko będzie dobrze widoczne z Polski.

zobacz więcej

W połowie sierpnia będzie można obserwować rój Perseidów, czyli potocznie – spadające gwiazdy.

Jeszcze w tym miesiącu, 21 stycznia, mieszkańcy półkuli północnej, a więc i Polski, zobaczą całkowite zaćmienie Księżyca, mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

– Gdy zobaczymy Księżyc na niebie wcześnie rano, warto go obserwować, będzie się chował w cień Ziemi. Całkowicie się schowa dokładnie o godzinie 6.12. Później będzie wschodziło Słońce, więc końcówki tego zaćmienia nie zobaczymy, ale tę najważniejszą fazę całkowitą jak najbardziej – dodaje Borkowicz.

Nie wszystkie zjawiska będzie można zobaczyć w Polsce. Całkowite zaćmienie Słońca 2 lipca będzie widoczne w Argentynie i Chile. Za to w Polsce warto spojrzeć w niebo 11 listopada. Wtedy dojdzie do rzadkiego zjawiska – tranzytu Merkurego na tle Słońca, dodaje Mateusz Borkowicz.

Zorze polarne nad Polską. Na Pomorzu może je obserwować każdy

Przez najbliższe trzy dni mieszkańcy Pomorza będą mogli obserwować zorzę polarną. Do obserwacji tego rzadkiego w Polsce zjawiska nie jest wymagany...

zobacz więcej

– To będzie ostatni tranzyt Merkurego, jaki uda nam się zobaczyć. 11 listopada to jest ten dzień. Co do prognoz pogody, nie jesteśmy pewni, bo różnie bywa w listopadzie, ale trzymamy kciuki, oby to się udało, obyśmy mogli zobaczyć, jak Merkury przechodzi na tle tarczy Słońca. Do takich obserwacji będzie potrzebne nie przydymione szkiełko, bo lepiej go nie używać do obserwacji Słońca, ale specjalny filtr do obserwacji zaćmienia Słońca i tranzytów. Takie filtry można kupić dosłownie w każdym sklepie – mówi.

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w najbliższą niedzielę 6 stycznia w Mongolii, Chinach i Japonii. Z kolei obrączkowe zaćmienie Słońca 26 grudnia zobaczą mieszkańcy Bliskiego Wschodu.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przygotowuje wspólne oglądanie lipcowego zaćmienia Słońca i sierpniowe Perseidów.

źródło:
Zobacz więcej