RAPORT

Tusk kontra Tusk

Antena większa od Nowego Jorku. Chińczycy ukończyli budowę ogromnej instalacji

Chińczycy trzymają w tajemnicy, gdzie znajduje się cała instalacja (fot. REUTERS/Tyrone Siu)
Chińczycy trzymają w tajemnicy, gdzie znajduje się cała instalacja (fot. REUTERS/Tyrone Siu)

Po trzynastu latach została ukończona w Chinach budowa ogromnej anteny. Nie ma na świecie drugiego tak dużego obiektu. Instalacja zajmuje ponad 2250 km², czyli więcej niż wynosi powierzchnia np. Nowego Jorku.

Pierwszy polski satelita wykonał zdjęcie Ziemi

Południowa Szwecja, gęste chmury nad Norwegią, fragment Morza Północnego i Bałtyku – te obszary znalazły się na zdjęciu wykonanym przez...

zobacz więcej

South China Morning Post informuje, że po 13 latach udało się zakończyć budowę ogromnej anteny.

Urządzenie wykorzystuje bardzo niskie częstotliwości (ELF), które stosowane są m.in. do komunikacji z łodziami podwodnymi. Antena pozwoli chińskiej marynarce wojennej wytwarzać sygnał o częstotliwości od 0,1 do 300 Hz.

Wojskowa instalacja od samego początku wzbudza wiele kontrowersji.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, należąca do WHO, ostrzega, że fale ELF mogą zdecydowanie przyspieszyć powstawanie i rozwój nowotworów.

Chińczycy trzymają w tajemnicy, gdzie znajduje się cała instalacja. Ze względu na swoją budowę, jest ona bardzo trudna do wykrycia, ponieważ nie różni się zbyt wiele od typowych linii energetycznych.

Z raportu sporządzonego przez chińskie media wynika, że budowla znajduje się prawdopodobnie w środkowej części państwa, gdzie żyje łącznie około 230 mln osób.

Chińczycy uważają, że sygnał emitowany przez antenę może poruszać się przez skorupę ziemską. Podkreślają, że są w stanie dotrzeć nawet 3500 km w głąb planety. Prawdopodobnie ma to pomóc m.in. w poszukiwaniu złóż cennych materiałów.Jednak głównym celem działania maszyny ma być komunikacja z łodziami podwodnymi.

Podobny projekt miały w planach Stany Zjednoczone, jednak ze względu na protesty mieszkańców pomysł ten porzucono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej