RAPORT

Kampania 2020

Przesłuchanie tłumaczki Donalda Tuska przerwane

Przesłuchanie Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej, która była tłumaczką premiera Donalda Tuska podczas wizyty w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, zostało przerwane decyzją prokuratora. Sąd zdecyduje, czy można zwolnić tłumaczkę byłego szefa rządu z tajemnicy państwowej. Chodzi o śledztwo dotyczące tzw. zdrady dyplomatycznej.

Bodnar sprzeciwia się przesłuchaniu tłumaczki Tuska: Prokuratura strzela sobie w stopę

To jest sytuacja nie tylko podważania zaufania, ale swoiste strzelanie sobie w stopę. Jak polska dyplomacja ma prowadzić w przyszłości normalne...

zobacz więcej

– PK uznała, że (tłumaczka - dop. red.) będąc członkiem delegacji, dysponowała wiedzą na temat miejsca katastrofy, miała możność słuchania rozmów bezpośrednio przekazywanych przez stronę rosyjską, jak również miała wiedzę na okoliczność wybrania sposobu badania przyczyn katastrofy – mówiła Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

– W trakcie przesłuchania tłumacz zasłoniła się tajemnicą służbową. (…) Prokurator skorzystał z uprawnień przysługujących mu na podstawie przepisów postępowania karnego i wydał postanowienie o zwolnieniu jej z tejże tajemnicy służbowej, jak również zwolnienie jej z tajemnicy przekazywania informacji zastrzeżonych klauzulą „poufne” – dodała Bialik.

Jak dodała rzecznik, prokurator przerwał czynność procesową, by nadać bieg postanowieniu. Od decyzji sądu będzie zależało, jak będą wyglądać dalsze czynności procesowe.

Śledztwo smoleńskie. Tłumaczka Tuska wezwana do prokuratury

Magda Fitas-Dukaczewska, tłumaczka byłego premiera Donalda Tuska, została wezwana do prokuratury – informuje portal 300polityka.pl. Przesłuchanie...

zobacz więcej

– Pani Magda Fitas-Dukaczewska została wezwana do złożenia zeznań. Stawiła się na to wezwanie. Odmówiła składania zeznań ze względu na wiążącą ją tajemnicę. Miała taki obowiązek. Prokurator doręczył nam postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej i tajemnicy dotyczącej informacji poufnych i zastrzeżonych. Prokurator nie doręczył postanowienia lub innej decyzji o zwolnieniu z tajemnicy państwowej o charakterze tajne lub ściśle tajne – powiedział pełnomocnik tłumaczki, adwokat Mikołaj Pietrzak.

Zapowiedział też złożenie zażalenia na postanowienie prokuratora o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej. – W zależności od decyzji sądu będziemy podejmować dalsze decyzje – dodał adwokat.

Przeciwni wezwaniu Fitas-Dukaczewskiej do prokuratury, a przede wszystkim zwalnianiu jej z tajemnicy służbowej, byli byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

źródło:
Zobacz więcej