RAPORT

Pogarda

SBU wydaliła Białorusina za propagandę antypaństwową

Szef SBU Wasyl Hrycak oświadczył, że po wprowadzeniu ograniczeń wjazdu dla obywateli Rosji jej służby specjalne zaczęły wykorzystywać do swojej działalności na Ukrainie obywateli innych krajów (fot. SBU)
Szef SBU Wasyl Hrycak oświadczył, że po wprowadzeniu ograniczeń wjazdu dla obywateli Rosji jej służby specjalne zaczęły wykorzystywać do swojej działalności na Ukrainie obywateli innych krajów (fot. SBU)

Najnowsze

Popularne

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o wydaleniu obywatela Białorusi za uprawianie propagandy antypaństwowej m.in. poprzez podważanie uznanych przez wspólnotę międzynarodową dowodów obecności rosyjskich wojsk na okupowanych terytoriach ukraińskich.

Ukraina: SBU zatrzymała szefa RIA Nowosti. „Przygotowywał materiały usprawiedliwiające aneksję Krymu”

Zatrzymany w Kijowie szef ukraińskiego biura rosyjskiej agencji prasowej RIA-Nowosti Kirił Wyszynski przygotowywał materiały usprawiedliwiające...

zobacz więcej

SBU przekazała, że Białorusin Paweł Karnazycki mieszkał na Ukrainie nielegalnie i rozpowszechniał w mediach fałszywe informacje na temat konfliktu na wschodzie kraju oraz publikował antyukraińskie materiały w mediach prorosyjskich separatystów w zajętej przez nich części Donbasu. Karnazycki został odesłany do swojego kraju w środę z zakazem wjazdu na Ukrainę na trzy lata.

Szef SBU Wasyl Hrycak oświadczył, że po wprowadzeniu ograniczeń wjazdu dla obywateli Rosji jej służby specjalne zaczęły wykorzystywać do swojej działalności na Ukrainie obywateli innych krajów. – Działalność podobnych, opłacanych przez Rosję propagandystów, stanowi zagrożenie nie tylko dla interesów narodowych Ukrainy, ale i jest sprzeczna z prawem kraju ich pochodzenia – powiedział Hrycak.

Ukraina w listopadzie ograniczyła prawo wjazdu do kraju dla mężczyzn w wieku 16-60 lat z rosyjskim obywatelstwem. Stało się to po wprowadzeniu stanu wojennego w części obwodów na północy, wschodzie i południu kraju po ostrzelaniu 25 listopada przez Rosjan trzech niewielkich ukraińskich okrętów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne i Azowskie. Stan wojenny trwał 30 dni i zakończył się 26 grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej