Raport

Epidemia koronawirusa

Słupki, sześciokąty, gwiazdki. Od czego zależy kształt płatków śniegu?

Zimowa aura w ostatnią niedzielę 2018 roku w Bieszczadach (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

W zimie jest ich pełno – spadają na ziemię, lepią się do szalika czy czapki. Płatki śniegu są jednym z dzieł sztuki, którego autorką jest sama natura. Zobacz, jak powstają.

„Śnieżny bałwan” ustrzelony. Sonda New Horizons przesłała zdjęcia

Sonda New Horizons przesłała pierwsze wyraźne zdjęcia obiektu Ultima Thule, najbardziej oddalonego od Ziemi ciała niebieskiego, jakie kiedykolwiek...

zobacz więcej

Śnieg powstaje, gdy w chmurach temperatura zbliży się do temperatury zamarzania, wówczas para wodna krystalizuje, tworząc kryształy lodu. Po wydostaniu się z chmury płatki śniegu rozpoczynają opadanie na powierzchnię ziemi.

Śnieg po opadzie ulega krystalizacji i metamorfozie pod wpływem takich czynników jak zmiany ciśnienia, wiatr, słońce, wilgoć, tajanie i powtórne zamarzanie. Warunki te wpływają na kształt płatków.

Jeśli temperatura spada poniżej -20 stopni Celsjusza, płatki są słupkami lub przybierają kształt sześciokątów. Klasyczne gwiazdki tworzą się w okolicach –15 stopni Celsjusza.

Sześciokątny kształt płatków wynika z atomowej budowy wody, dlatego płatki śnieżynki są niemal idealnie symetryczne - ich ramiona tworzą kąt 60 stopni.

źródło:

Zobacz więcej