Rusza nowy program TVP Kultura prezentujący poezję Zbigniewa Herberta

W programie omówionych zostanie osiem wierszy Zbigniewa Herberta (fot. arch. PAP/CAF-Piotr Janowski)

Na TVP Kultura rusza nowy program „Herbert – Mosty”, prezentujący poezję Zbigniewa Herberta. Literaturoznawcy, reżyserzy, pisarze i kompozytorzy będą dyskutowali o przesłaniu zawartym w wierszach poety. Do dyskusji zostali zaproszeni uczniowie Liceum Filmowego z Warszawy. Emisja pierwszego odcinka w czwartek o 19.40.

„Korona królów” trafi na ekrany japońskich telewizorów

„Korona królów” przyciąga przed telewizory liczną widownię. Teraz serial ma szanse podbić Azję. TVP sprzedała prawa do emisji japońskiej telewizji.

zobacz więcej

Reżyser programu Karolina Labahua powiedziała Polskiemu Radiu, że jeden z ośmiu odcinków programu jest poświęcony utworowi „Modlitwa Pana Cogito – podróżnika”, który interpretuje prof. Ryszard Peryt.

– Pokazuje analogie, konteksty z Ewangelią, z Chrystusem, z dialogiem na temat prawdy, która jest w Ewangelii – podkreśliła Labahua.

Wśród interpretatorów twórczości poety są także Andrzej Franaszek, Jacek Kopciński, Gaba Kulka, Prot Jarnuszkiewicz i Piotr Cieplak. Podejmą się oni omówienia ośmiu dzieł z twórczości Zbigniewa Herberta: „Apollo i Marsjasz”, „Guziki”, „Dwie krople”, „Modlitwa Pana Cogito – podróżnika”, „Tren Fortynbrasa”, „Raport z oblężonego miasta”, „Do Marka Aurelego” i „Przesłanie Pana Cogito".

Program został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło:
Zobacz więcej