RAPORT

Kampania 2020

Chiński pojazd wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca

Chiński pojazd kosmiczny Chang'e 4 wylądował w czwartek na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca – poinformowała Telewizja Centralna Chin. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej półkuli.

Chińczycy chcą mieć własny księżyc do oświetlania miasta. „Ogromny potencjał”

Chińskie władze planują wystrzelenie własnego „sztucznego księżyca” do 2020 roku. Satelita ma zastąpić lampy ulicy i zmniejszyć koszty...

zobacz więcej

Według telewizji Chang'e 4 wylądował o godz. 10.26 czasu lokalnego (godz. 3.26 czasu polskiego). Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna podała, że aparat osiadł łagodnie na księżycowym gruncie w miejscu, które zaplanowano jako rejon lądowania. Składa się z lądownika i części samojezdnej.

Lądownik będzie analizował skład pyłu księżycowego. Ma specjalne urządzenia, które pozwolą na analizę zebranych próbek, dwie kamery, spektrometr niskich częstotliwości do pomiarów rozbłysków słonecznych, oraz dozymetr neutronowy. Planowany czas funkcjonowania łazika na powierzchni Księżyca wynosi 3 miesiące.

Sondę wraz lądownikiem wyniosła w kosmos rakieta Long March-3B, wystrzelona z bazy kosmicznej Xichang na południowym zachodzie kraju. Rakieta wystartowała 8 grudnia.

Niewidoczna z Ziemi półkula Księżyca, w odróżnieniu od tej widocznej stale z Ziemi, jest praktycznie niezbadana. Po raz pierwszy przyjrzano się jej dzięki sondom kosmicznym.

Pierwsze zdjęcia tej półkuli Księżyca wykonała radziecka sonda Łuna 3 w 1959 roku. Akademia Nauk ZSRR wydała wkrótce atlas odwrotnej strony Księżyca, zawierający zdjęcia, mapę i katalog prawie 500 lepiej lub gorzej zidentyfikowanych elementów ukształtowania powierzchni. Zdjęcia znacznie lepszej jakości dostarczyła w 1965 roku inna radziecka sonda, Zond 3. Człowiek po raz pierwszy zobaczył tę część Srebrnego Globu podczas misji Apollo 8 w 1968 r.

źródło:
Zobacz więcej