Raport

Epidemia koronawirusa

Po atakach imigrantów szef MSW Niemiec chce zaostrzenia przepisów o deportacji

Nowelizacja przepisów ma zostać przedstawiona na początku tego roku (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

Szef niemieckiej dyplomacji Horst Seehofer chce zaostrzyć przepisy o deportacji. Na decyzję miały wpłynąć ataki w bawarskim Amberg z udziałem pijanych imigrantów, którzy ubiegali się o azyl w Niemczech.

Merkel wzywa Niemców do większej tolerancji

Kanclerz Angela Merkel w tegorocznym orędziu telewizyjnym wezwała obywateli w Niemczech do większej tolerancji. Podkreśliła potrzebę...

zobacz więcej

– Wydarzenia w Amberg bardzo mną wstrząsnęły. To brutalne ekscesy, których nie możemy tolerować – powiedział Horst Seehofer w wywiadzie dla dziennika „Bild”.

Czterech imigrantów w wieku 17-19 lat jest podejrzanych o ataki na przechodniów w Amberg. W zdarzeniu, do którego doszło 29 grudnia, rannych zostało 12 osób. Podejrzani przebywają w areszcie śledczym.

– Kiedy imigranci ubiegający się o azyl popełniają wykroczenia z zastosowaniem przemocy, muszą opuścić nasz kraj. A jeśli obowiązujące prawo jest niewystarczające, to trzeba je zmienić – podkreślił Seehofer.

Minister potwierdził, że na początku tego roku przedstawi rządowi odpowiednią propozycję nowelizacji przepisów.

Niemcy niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Niemcy 1 stycznia objęły mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2019-2020. Wśród swoich priorytetów Berlin wskazuje m.in. wpływ...

zobacz więcej

Ataki w bawarskim mieście zajął także przewodniczący związku zawodowego policjantów Rainer Wendt. Domaga się on od rządu w Berlinie zajęcia stanowiska w sprawie tych zajść.

– Nie można mówić o nagonce tylko wtedy, gdy chodzi o prawicowych ekstremistów. Zawsze twierdzi się, że motywy sprawców są nieznane – skomentował.

– Podaję motyw: głęboka pogarda dla naszego państwa i ludzi, którzy tu żyją – powiedział Wendt. – Tych czterech sprawców może wyjść na wolność dopiero wtedy, kiedy znajdą się z powrotem w swojej ojczyźnie – dodał.

Minister spraw zagranicznych Niemiec wyraził też wielkie zaniepokojenie wymierzonym w obcokrajowców atakiem w Bottrop w Zagłębiu Ruhry.

Niemiecka prasa: Dowodzenie szpicą NATO testem dla niedofinansowanej Bundeswehry

Objęcie od stycznia dowodzenia nad siłami bardzo szybkiego reagowania NATO, tzw. szpicą, to wielka odpowiedzialność i trudny sprawdzian dla...

zobacz więcej

W sylwestrowy wieczór w 50-latek staranował samochodem grupę przechodniów w centrum miasta. Policja przypuszcza, że mężczyzna incydent miał podłoże ksenofobiczne.

Jego ofiary to syryjska rodzina, Afganka z czteroletnim synkiem, 10-letnia Syryjka i 34-letni Niemiec pochodzenia tureckiego. Według informacji śledczych sprawca cierpiał na schizofrenię.

Horst Seehofer zapowiedział wyjaśnienie i surowe konsekwencje dla winowajców obu tych zajść. Stwierdził, że jest to część politycznej wiarygodności.

źródło:
Zobacz więcej