Niemiecki polityk: Centralny Port Komunikacyjny będzie ogromną konkurencją dla Berlina

Berlin dysponuje obecnie tylko szcześcioma połączeniami na długich trasach (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie będzie ogromną konkurencją dla Berlina – przestrzega Sebastian Czaja. Polityk FDP zaapelował do berlińskiego senatu, by stawił czoła nowej konkurencji.

Polska stanie się jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w tej części Europy

O wysypie nowych połączeń lotniczych pisze „Rzeczpospolita” i zapowiada, że latem Polska stanie się jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w tej...

zobacz więcej

Polityk FDP Sebastian Czaja zaapelował do berlińskiego senatu, by „stawił czoła nowej konkurencji”, kończąc szybko BER (nieukończone lotnisko w Berlinie, które miało być wizytówką stolicy Niemiec) i inwestując 1,1 mld euro w dalszą obsługę lotniska Tegel.

„Jeszcze mamy przewagę nad konkurencją ze strony Warszawy" – powiedział Czaja gazecie „B.Z.”. „Jeśli jednak zamkniemy Tegel i nie posuniemy się do przodu z BER, stracimy naszą przewagę" – dodał polityk FDP.

Sebastian Czaja ma konkretny pomysł na to, jak zwiększyć przewagę nad polskim lotniskiem.

„Samoloty na trasach europejskich powinny startować i lądować na lotnisku Tegel. Dzięki temu na lotnisku Schoenefeld zwolnią się miejsca na połączenia międzykontynentalne” – podaje gazeta „B.Z.”. Dla atrakcyjności Berlina jako lokalizacji biznesu nieodzowne są bezpośrednie loty do Pekinu, Szanghaju, Singapuru, Mumbaju, Nowego Jorku i Waszyngtonu – czytamy na portalu dw.com.

„Połączenia na długich trasach to warunek lokalizacji międzynarodowych firm” – podkreślił Czaja. Pierwotnie lotnisko BER miało być czynne już w listopadzie 2011 r. Nowy termin otwarcia to październik 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej