RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rzecznik Episkopatu o pedofilii w Kościele: nigdy więcej

– Rzeczywiście w przeszłości były takie przypadki, które nie powinny mieć miejsca. Księża przeprosili za to na Jasnej Górze. Teraz stajemy ramię w ramię z rodzicami i dziećmi, i mówimy tym sprawcom: w przeszłości wam się udało, teraz wam się nie uda – tak ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, mówił w programie „O co chodzi” o walce z pedofilią w Kościele. – Przepraszamy i Pana Boga, i te ofiary. Księża biskupi są zdecydowani i mówią jednym głosem: nigdy więcej – dodał duchowny.

Polacy za jawną walką z pedofilią w Kościele

Kościół katolicki zmaga się z problemem molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS)...

zobacz więcej

Konferencja Episkopatu Polski przekonuje, że nie ma tolerancji dla przypadków pedofilii wśród księży. Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Adrianik zapewnił, że Kościół katolicki oprowadzi zdecydowaną walkę z tym zagrożeniem.

– W Kościele nie ma miejsca dla osób, które krzywdzą dzieci. Ludzie muszą o tym wiedzieć. W przeszłości były przypadki, które nie powinny mieć miejsca. Księża przeprosili za to na Jasnej Górze. Teraz stajemy ramię w ramię z rodzicami i dziećmi, i mówimy tym sprawcom: w przeszłości wam się udało, teraz wam się nie uda – mówił duchowny.

Rzecznik KEP podkreślił, że w sprawie pedofilii Kościół chce być transparentny. Jak mówił, wytyczne komisji są „kodeksem” dla polskich księży.

– Teraz to delegat biskupa przyjmuje zgłoszenia. Można się spodziewać bardzo dotkliwych konsekwencji. Jeden z biskupów powiedział mi, że po południu dowiedział się o zarzutach pedofilskich wobec jednego z duchownych, a po czterech godzinach ta osoba nie była już proboszczem. Naszym celem jest dobro dzieci i młodzieży – podkreślił.

Rytel-Adrianik stwierdził, że Kościół powinien szerzej informować społeczeństwo o działaniach w sprawie pedofilii, bo ludzie „mają prawo do informacji”.

– Przepraszamy i Pana Boga, i te ofiary. Księża biskupi są zdecydowani i mówią jednym głosem: nigdy więcej – dodał.
Obejrzyj cały program „O co chodzi”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej