Groźne bakterie w samolotach. Sprawdzono, które miejsca są najbrudniejsze

W samolocie na pasażerów mogą czekać niemiłe niespodzianki (fot. Nicolas Economou/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Z badań naukowców wynika, że w niektórych samolotach można nawet znaleźć bakterie E. coli – podaje serwis cbc.ca. Sprawdzono również, które elementy wyposażenia podniebnego transportu są najbardziej podatne na groźne dla człowieka bakterie.

Kot przyleciał samolotem z Lublina do Warszawy na gapę

Na pokładzie samolotu z Lublina do Warszawy leciał w niedzielę pasażer na gapę – czarny kot. Po wylądowaniu samolotu pracownicy lotniska im....

zobacz więcej

W tym celu pobrano ponad 100 próbek z pasów bezpieczeństwa, tacek, zagłówków, kieszeni na siedzeniach i klamek do drzwi łazienki. Testy przeprowadzono podczas prawie 20 lotów trzech linii lotniczych – Air Canada, WestJet i Porter.

Wyniki badania okazały się zaskakujące. Próbki wykazały, że znajdują się na tych elementach m.in. bakterie E. coli, które powodują zatrucia pokarmowe. Podobnie wypadły wyniki ze schowków w oparciach. Tam, gdzie pasażerowie często trzymają np. gazety, oprócz bakterii E.coli wykryto pleśń.

Mikrobiolog Keith Warriner cytowany przez CBC News twierdzi, że był bardzo zaskoczony, jak wiele udało się odczytać z pobranych materiałów. – Niektóre z wyników są naprawdę przerażające – przyznał. Według naukowców wysoki poziom bakterii może być spowodowany tym, że personel pokładowy nie ma wystarczająco dużo czasu na dokładne wyczyszczenie całego samolotu między lotami.

źródło:
Zobacz więcej