RAPORT

Tusk kontra Tusk

Bieszczady: Wilk zagryziony przez inne wilki

W południowo-wschodniej Polsce bytuje przeszło pół tysiąca wilków (fot. pixabay/colfelly)
W południowo-wschodniej Polsce bytuje przeszło pół tysiąca wilków (fot. pixabay/colfelly)

W okolicy Tworylnego w Dolinie Sanu w Bieszczadach wilki zagryzły innego wilka, ważącego 55 kg basiora. W południowo-wschodniej Polsce bytuje przeszło pół tysiąca wilków.

„Alarm!”: „Wilki zatraciły bojaźń przed ludźmi”. Powraca temat wilków na południu Polski

Ludziom z wielkich miast ten problem może się wydawać odległy, ale mieszkańcom wsi – z pewnością nie. – Zatraciły bojaźń przed ludźmi – mówi o...

zobacz więcej

– Tego typu przypadki odnotowywane były już w ostatnich latach na terenie wielu bieszczadzkich nadleśnictw – powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

W poniedziałek na martwego wilka natrafił turysta wędrujący Doliną Sanu. Zaraz potem - do momentu przeprowadzenia sekcji - truchło zabezpieczyła Straż Leśna. O zdarzeniu powiadomiona została Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Sekcja przeprowadzona przez lekarza weterynarii wykazała, że przyczyną śmierci było zagryzienie basiora przez inne wilki. Liczne rany kąsane wskazywały, że potężny, ważący 55 kg basior walczył mocno, nim padł od kłów swych pobratymców.

– Wilk miał poprzerywane tętnice pachwinowe, rany na żebrach, uszkodzone płuco i wyrwany kawał mięsa z karku – mówił Marszałek.

Rzecznik dodał, że „wykluczony został udział człowieka”. – Trzeba pamiętać, że w tym okresie zaczyna się cieczka u wilków, a w watahach, które liczą coraz więcej osobników, trwa ostra rywalizacja o przywództwo i prawo udziału w rozrodzie. Ponieważ w rozrodzie uczestniczy zwykle dominująca para, ewentualna konkurencja jest bezwzględnie ze stada usuwana – wyjaśnił leśnik.

Szacuje się, że na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, bytuje ponad pół tysiąca wilków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej