RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chiny u progu kryzysu demograficznego. Rekordowo mała liczba urodzeń

Państwo, które jeszcze do niedawna miało surowe kary za posiadanie zbyt dużej liczby potomstwa, teraz stoi u progu potencjalnego kryzysu demograficznego – alarmują chińskie media.

W Chinach szykują zachęty finansowe dla par z drugim dzieckiem

Władze prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach chcą zachęcić mieszkańców do posiadania większej liczby dzieci, by uporać się z problemami...

zobacz więcej

Dziennik „Global Times” podaje, że w ubiegłym roku na świat przyszło w Chinach mniej niż 15 mln dzieci. To jednak aż o 2 mln mniej niż rok wcześniej.

W 2016 r. w Chinach zniesiono tzw. politykę jednego dziecka. Od tej pory pary mogą posiadać dwoje potomstwa. Chińskie biuro statystyczne prognozowało, że w 2018 r. w Chinach na świat przyjdzie nawet 20 mln dzieci.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez dziennik „South China Morning Post”, 2018 r. może być uznany za początek stopniowego obniżania się liczebności chińskiego społeczeństwa, o ile obecne tendencje demograficzne utrzymają się.

Chińskie władze przymierzają się do całkowitego zniesienia regulacji dotyczących urodzeń. Już teraz zachęcają pary do posiadania dwójki dzieci.

źródło:
Zobacz więcej