Prywatny wahadłowiec wchodzi do produkcji

Dream Chaser będzie zaopatrywać Międzynarodową Stację Kosmiczną być może już w 2020 roku (fot. REUTERS/NASA/Ken Ulbrich/Handout via Reuters)

Wahadłowiec Dream Chaser firmy Sierra Nevada uzyskał aprobatę NASA w ramach programu dotyczącego zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez prywatne przedsiębiorstwa. Decyzja agencji otworzyła drogę do jego produkcji.

Elon Musk chce osobiście polecieć na Marsa

Elon Musk – południowoafrykański przedsiębiorca i filantrop, założyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX i Tesla – od jakiegoś czasu planuje wyprawę...

zobacz więcej

Choć era słynnych wahadłowców się już zakończyła, na orbicie może niedługo znaleźć się podobnie działający, choć mniejszy statek kosmiczny.

– Jesteśmy o krok bliżej pierwszego orbitalnego lotu Dream Chasera. Ta obszerna analiza z aprobatą wprowadzenia go do produkcji pozwala nam wprowadzić go jak najszybciej na rynek jako pojazd kluczowy dla zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – mówi Fatih Ozmen, współwłaściciel i dyrektor Sierra Nevada Corporation.

Wiele krytycznych elementów wahadłowca jest już gotowych i testowanych, w tym główne elementy strukturalne, system osłony termicznej i elementy awioniki. Teraz są one łączone w całość.

Dream Chaser ma zaopatrywać Międzynarodową Stację Kosmiczną, co może mieć miejsce już w 2020 roku.

Wielokrotnego użytku statek kosmiczny jest w stanie dostarczyć 5,5 tony ładunku i przywieźć na Ziemię 1,85 tony, łagodnie lądując na pasie startowym. To jedyny statek kosmiczny, który obecnie mógłby lądować w taki sposób.

Wahadłowiec może też unieść na orbicie 3,4 tony ładunku dzięki dołączanemu modułowi towarowemu, który po wykonaniu zadania ulega spaleniu w atmosferze.

źródło:

Zobacz więcej