RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Xi Jinping: Nikt nie zmieni faktu, że Tajwan jest częścią Chin

Pekin ostrzega, że może użyć siły, by przywrócić zwierzchnictwo nad wyspą (fot. PAP/EPA/MARK SCHIEFELBEIN / POOL)
Pekin ostrzega, że może użyć siły, by przywrócić zwierzchnictwo nad wyspą (fot. PAP/EPA/MARK SCHIEFELBEIN / POOL)

– Nikt nie może zmienić faktu, że Tajwan jest częścią Chin i że po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej ludzie powinni dążyć do „zjednoczenia” – powiedział w środę prezydent Xi Jinping.

Chiny wysłały samoloty bojowe w okolice Tajwanu

Kilka samolotów bojowych Chin zaobserwowano w poniedziałek w trakcie przelotu nad leżącym między Tajwanem a Filipinami kanałem Bashi, co było...

zobacz więcej

Xi wygłosił przemówienie z okazji 40. rocznicy przesłania wystosowanego do mieszkańców Tajwanu przez władze w Pekinie. Było ono początkiem pewnej odwilży między obydwoma ośrodkami władzy, czego przejawem był m.in. fakt, że z dniem 1 stycznia 1979 r. władze Chin zaprzestały regularnego ostrzału przybrzeżnych tajwańskich wysp.

1 stycznia br. w przemówieniu noworocznym prezydent Tajwanu Caj Ing-wen oświadczyła, że Chiny muszą używać pokojowych środków przy rozwiązywaniu sporów z Tajwanem, a także muszą respektować jego demokratyczne wartości.

Prezydent Tajwanu przyznała, że polityczna presja ze strony Pekinu jest obecnie największym wyzwaniem dla jej państwa.

Po objęciu urzędu prezydenta przez Cai Ing-wei w 2016 r. Chiny wzmogły presję na Tajwan, ograniczając dialog z władzami w Tajpej i przeprowadzając manewry wojskowe w pobliżu wyspy czy naciskając na nieliczne państwa uznające tamtejsze władze, by zmieniły swoje stanowisko.

Pekin obawia się, że wywodząca się z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) Cai Ing-wen będzie dążyła do formalnego ogłoszenia niepodległości, choć ona mówi, że celem jest utrzymanie status quo. Pozycję tajwańskiej prezydent osłabiły jednak wybory lokalne w listopadzie – uznawane za ważny test przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi – które zakończyły się dotkliwą porażką DPP. Znajdująca się obecnie w opozycji Partia Nacjonalistyczna – Kuomintang opowiada się za zbliżeniem z Pekinem.

Pekin uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i ostrzega, że jeśli władze w Tajpej zdecydują się na ogłoszenie niepodległości, może użyć siły, by przywrócić zwierzchnictwo nad wyspą.

Napięcie między Pekinem a Tajpej utrzymuje się od czasu, gdy w grudniu 1949 r. przywódca chińskich nacjonalistów, Czang Kaj-szek, przegrywając wojnę domową z komunistami pod dowództwem Mao Zedonga, uciekł z Chin kontynentalnych na Tajwan. Wyspa jest uznawana za jedynego legalnego reprezentanta Chin przez zaledwie kilkanaście państw świata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej