RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fajerwerki w Pradze nawiązały do 30. rocznicy aksamitnej rewolucji [WIDEO]

Na zakończenie pokazu przemówił prezydent Pragi Zdeniek Hrzib, który m.in. oświadczył, ze Praga jest jednym z najpiękniejszych historycznych miast świata (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Na zakończenie pokazu przemówił prezydent Pragi Zdeniek Hrzib, który m.in. oświadczył, ze Praga jest jednym z najpiękniejszych historycznych miast świata (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Noworoczny pokaz sztucznych ogni zgromadził we wtorek tysiące widzów w centrum Pragi. Tematem trwających prawie 11 minut fajerwerków była wolność i aksamitna rewolucja, której 30. rocznicę Czesi będą obchodzić w listopadzie br.

Niemiecka policja skonfiskowała 850 kg fajerwerków w jednym z mieszkań

Niemiecka policja w jednym z mieszkań w Hamburgu skonfiskowała 850 kg fajerwerków i petard. 23-letni mężczyzna zgromadził je przed sylwestrem.

zobacz więcej

Pokaz rozpoczął się piosenką „Modlitwa dla Marty” w wykonaniu Marty Kubiszowej. Pochodzący z 1968 roku utwór, po 20 latach stał się nieformalnym hymnem aksamitnej rewolucji.

Fajerwerkom towarzyszył dialog ojca z córką, która chce dowiedzieć się, co wydarzyło się przed 30 laty. Rozbrzmiewała muzyka zespołów Rolling Stones i Beatles, a także śpiewana od początku lat 70. w drugim obiegu piosenka jednego z czeskich bardów Jaroslava Hutki.

Kilkadziesiąt tysięcy widzów mogło usłyszeć odgłosy spacyfikowanej przez milicję demonstracji z 17 listopada 1989 roku, która zapoczątkowała upadek komunizmu w Czechosłowacji.

Na zakończenie pokazu przemówił prezydent Pragi Zdeniek Hrzib, który m.in. oświadczył, ze Praga jest jednym z najpiękniejszych historycznych miast świata, ale powinna być także miastem nowoczesnym i wygodnym do życia.

Na pokaz złożyły się 4033 wystrzały ładunków pirotechnicznych o łącznej wadze około 4 ton. Niewykluczone, że przyjęte owacyjnie fajerwerki w centrum Pragi były ostatnim takim pokazem z wykorzystaniem granatów hukowych oraz głośnej muzyki.

Takiej formie świątecznych fajerwerków sprzeciwiają się ekolodzy, wskazujący na szkody wyrządzane przede wszystkim ptakom żyjącym w mieście.

Za pokaz Praga zapłaciła ponad 66 tys. euro.

źródło:

Zobacz więcej