Raport

#FabrykahejtuPO

NASA zaczęła rok od rekordu. Sonda New Horizons przeleciała obok planetoidy Ultima Thule

Ultima Thule znajduje się ok. 6,5 mld kilometrów od Ziemi (fot.NASA)

Bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w pobliżu planetoidy Ultima Thule - poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA. Wczesnym rankiem 1 stycznia 2019 roku sonda New Horizons przeleciała obok Ultima Thule, planetoidy o średnicy ok. 30-45 kilometrów. Ustanowiła tym samym nowy rekord w kwestii najdalej wysuniętego obiektu badań.

Superziemie pełne szafirów i rubinów. Odkryto nową klasę planet

Badacze z uniwersytetów w Zurychu oraz Cambridge odkryli nową, osobliwą klasę planet poza Układem Słonecznym. „Superziemie” powstały w wysokich...

zobacz więcej

Ultima Thule znajduje się ok. 6,5 mld kilometrów od Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że przelot się powiódł. We wtorek po południu naszego czasu naukowcy odebrali sygnał, świadczący o tym, że sonda wykonała misję.

Manewr został wykonany około godziny 6 czasu obowiązującego w Polsce, jednak na Ziemię sygnał dotarł dopiero po 10 godzinach, po pokonaniu blisko 6 i pół miliarda kilometrów.

Pierwsze zdjęcia wykonane przez sondę mają dotrzeć na Ziemię jeszcze dzisiaj. Ultima Thule to tymczasowa nazwa planetoidy o średnicy około 40 kilometrów odkrytej w 2014 roku. Znajduje się w tak zwanym Pasie Kuipera, leżącym za Neptunem.


źródło:
Zobacz więcej