Raport

Epidemia koronawirusa

NASA zaczęła rok od rekordu. Sonda New Horizons przeleciała obok planetoidy Ultima Thule

Ultima Thule znajduje się ok. 6,5 mld kilometrów od Ziemi (fot.NASA)

Bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w pobliżu planetoidy Ultima Thule - poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA. Wczesnym rankiem 1 stycznia 2019 roku sonda New Horizons przeleciała obok Ultima Thule, planetoidy o średnicy ok. 30-45 kilometrów. Ustanowiła tym samym nowy rekord w kwestii najdalej wysuniętego obiektu badań.

Superziemie pełne szafirów i rubinów. Odkryto nową klasę planet

Badacze z uniwersytetów w Zurychu oraz Cambridge odkryli nową, osobliwą klasę planet poza Układem Słonecznym. „Superziemie” powstały w wysokich...

zobacz więcej

Ultima Thule znajduje się ok. 6,5 mld kilometrów od Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że przelot się powiódł. We wtorek po południu naszego czasu naukowcy odebrali sygnał, świadczący o tym, że sonda wykonała misję.

Manewr został wykonany około godziny 6 czasu obowiązującego w Polsce, jednak na Ziemię sygnał dotarł dopiero po 10 godzinach, po pokonaniu blisko 6 i pół miliarda kilometrów.

Pierwsze zdjęcia wykonane przez sondę mają dotrzeć na Ziemię jeszcze dzisiaj. Ultima Thule to tymczasowa nazwa planetoidy o średnicy około 40 kilometrów odkrytej w 2014 roku. Znajduje się w tak zwanym Pasie Kuipera, leżącym za Neptunem.


źródło:
Zobacz więcej