Odkryto anglosaski cmentarz z unikatowymi grobami kobiet

Znalezione groby pochodzą z V-VI w. (fot. UNIVERSITY OF SHEFFIELD)

Archeolodzy odkryli w środkowo-wschodniej Anglii anglosaski cmentarz z okresu V-VI w., zawierający liczne groby kobiet z dużą ilością biżuterii – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Archeolodzy odkryli unikatową średniowieczną pisankę z motywem krzyży

Średniowieczną glinianą pisankę-grzechotkę wielkości kurzego jajka odkryli przypadkowo archeolodzy na jednej z wysp na Pojezierzu Myśliborskim w...

zobacz więcej

Jak poinformował dr Hugh Willmott, archeolog z Uniwersytetu w Sheffield kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku położonym w hrabstwie Lincolnshire, szczególnymi znaleziskami są groby kobiet pochowanych wraz z dużą ilością biżuterii z bursztynu, srebra i szkła, a także osobistymi akcesoriami kosmetycznymi, jak np. pęsety do wyskubywania brwi.

Wiele kobiet pochowano wraz z naszyjnikami z bursztynu – w niektórych przypadkach naszyjniki są wykonane nawet z kilkuset elementów, a także z koralikami ze szkła i kryształu górskiego, srebrnymi broszami do zapinania szat oraz ozdobami z kości słoniowej.

W dwóch grobach odkryto też srebrne pierścienie noszone na palcach, typowe dla przedstawicieli germańskiego ludu Jutów z Półwyspu Jutlandzkiego, którzy w V wieku osiedlili się na terenach dzisiejszego hrabstwa Kent w południowo-wschodniej Anglii.

Po ostatecznym wycofaniu się Rzymian z Brytanii w 416 r. obszar hrabstwa Lincolnshire został podbity przez germańskie plemię Anglów.

Polscy archeolodzy odkryli najstarszą świątynię w rejonie Zatoki Perskiej

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej ma ponad 7 tys. lat. Odkrył ją właśnie polsko-kuwejcki zespół archeologów w Kuwejcie. Ta budowla to...

zobacz więcej

Szczególnym znaleziskiem na stanowisku jest grób kobiety w bogato zdobionym stroju, pochowanej wraz z ciałem niemowlęcia, które kobieta obejmowała lewą ręką.

Groby mężczyzn na odkrytym cmentarzu miały typowy charakter, z włóczniami i tarczami złożonymi w grobach obok ciał zmarłych.

Stanowisko zostało zlokalizowane w 2017 r., kiedy archeolog-amator przy pomocy wykrywacza metali odkrył kilka anglosaskich artefaktów. Od tego czasu archeolodzy z Uniwersytetu w Sheffield prowadzili prace wykopaliskowe, odkryli cmentarz i odsłaniali kolejne groby, z których 20 dotychczas zbadano.

Naukowcy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Sheffield zamierzają przeprowadzić szczegółowe badania znalezisk, by ustalić wiek zmarłych, ich pochodzenie oraz dietę, a także określić, z której części Afryki pochodzi kość słoniowa, z której wykonano ozdoby odkryte w grobach.

Wyniki badań pozwolą naukowcom lepiej poznać życie wczesnych anglosaskich społeczności, żyjących w V i VI wieku we wschodniej Anglii.

źródło:

Zobacz więcej