Wróżą z cyny, tłuką talerze, stoją na lewej nodze. Tak zapewnia się szczęście na Nowy Rok

Nowy Rok jest hucznie świętowany na całym świecie od wielu lat. Mieszkańcy różnych krajów wypracowali sobie zwyczaje związane z tym, żeby zapewnić sobie szczęście na następne 12 miesięcy. Zwyczaje te mocno się od siebie różnią, ale wszędzie jest wesoło.

Sylwester Marzeń z Dwójką w Zakopanem

Plejada polskich gwiazd, wyjątkowi zagraniczni goście, tysiące osób pod sceną i miliony przed telewizorami – tak zapowiada się tegoroczna odsłona...

zobacz więcej

W Rosji spisuje się noworoczne życzenie na kartce, a następnie pali ją w kieliszku, do którego wlewa się szampana. Po wypiciu koktajlu mają spełnić się noworoczne marzenia.

Brazylijczycy Nowy Rok witają w białym ubraniu. Wierzą, że odpędza to złe duchy. Kolumbijczycy mają w zwyczaju okrążać swój dom z pustą walizką, aby zapewnić sobie mnóstwo podróży w zbliżającym się roku.

Hiszpanie przygotowują na sylwestra 12 winogron. Z każdym uderzeniem zegara zjadają jeden owoc, aby zapewnić powodzenie. W Argentynie wymaga się wejścia w Nowy Rok prawą nogą. W tym celu wszyscy zebrani na sylwestrowej imprezie trzymają kieliszki stojąc na lewej nodze; wraz z wybiciem północy stawiają prawą stopę na ziemi.

Finowie wróżą ze stopionej cyny. Wlewają odrobinę cyny do wody i obserwują, jaki przybierze kształt. Zwyczaj ten przypomina polskie lanie wosku z okazji andrzejek.

Na zabawę sylwestrową przeciętnie wydamy ponad 300 zł

Statystyczny Polak wyda na zabawę sylwestrową ponad 300 zł. Część osób jest nawet skłonna pożyczyć pieniądze, by tej nocy się bawić – wynika z...

zobacz więcej

Zgodnie z tradycją tuż przed północą każdy mieszkaniec Włoch powinien zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy, ponieważ dania te symbolizują pomyślność i dobrobyt. Włosi wierzą także, że założenie czerwonej bielizny podczas nocy sylwestrowej zapewni szczęście.

Duńczycy, żegnając stary i witając Nowy Rok, roztrzaskują na szczęście stare talerze i szklanki przed drzwiami domów swoich bliskich.

Zwyczaje w Grecji są związane z postacią św. Bazylego, który słynął ze szczodrości dla biednych. W sylwestrowym cieście św. Bazylego ukrywa się złotą lub srebrną monetę. Osoba, która natrafi na wyjątkową porcję, ma zapewniony rok obfitujący we wszelką pomyślność.

Nowozelandczycy natomiast obchodzą sylwestra wyjątkowo hucznie. Wierzą, że bicie w garnki i patelnie przyniesie im szczęście w nowym roku.

źródło:
Zobacz więcej