86 lat temu polscy matematycy złamali szyfr Enigmy

Urządzenie przypominające maszynę do pisania zostało skonstruowane w latach 20. ubiegłego wieku (fot. Inquam Photos/Octav Ganea/via REUTERS)

86 lat temu, 31 grudnia 1932 roku, polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfr Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Rok później wspólnie zbudowali działającą kopię urządzenia.

Słynna maszyna szyfrująca Enigma trafi do Muzeum Historii Polski

Oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, której kod złamali polscy matematycy, zostanie zakupiona i trafi na wystawę stałą w Muzeum Historii...

zobacz więcej

Dzięki sukcesowi polskich kryptologów II wojna światowa została skrócona o 2-3 lata, co oznacza uratowanie tysięcy ludzkich istnień. Niemcy do końca wojny byli przekonani, że Enigmy nikt nie jest w stanie rozszyfrować.

Po przekazaniu szyfru Enigmy Brytyjczykom, w ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park, niedaleko Londynu pracowało ponad 10 tysięcy osób, które wykorzystywały informacje otrzymane od polskich matematyków.

Osiągnięcie Polaków w znacznym stopniu przyczyniło się do sukcesów militarnych aliantów, między innymi w bitwie o Anglię, walkach na Atlantyku i zwycięstwie pod Falaise.

W 1940 roku złamano główny szyfr operacyjny Luftwaffe, a w 1943 – kod niemieckiej marynarki.

W powojennej Polsce pomijano wysiłek i zasługi naszych kryptologów, wymazywano ich z powszechnej pamięci, a złamanie kodu Enigmy zostało przypisane wywiadowi brytyjskiemu.

Złamanie szyfru Enigmy. „Polscy kryptolodzy byli siedem lat do przodu”

Bratanek brytyjskiego kryptologa Alana Turinga, sir Dermot Turing, był gościem „Studia Zachód” w TVP Info. Opowiedział o złamaniu kodu Enigmy przez...

zobacz więcej

Na Zachodzie informacje o służbie alianckiej Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego ukrywano w tajnych archiwach. Pierwsze wiadomości o sukcesie Polaków ukazały się na początku lat 70.

Oficjalnie Brytyjczycy przyznali to dopiero po wejściu Polski do NATO w 1999 roku.

W 2000 roku Rejewski, Różycki i Zygalski zostali odznaczeni pośmiertnie Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku Senat Rzeczpospolitej uczcił ich specjalną uchwałą, uznając trójkę kryptologów za bohaterów II wojny światowej.

Urządzenie przypominające maszynę do pisania zostało skonstruowane w latach 20. ubiegłego wieku. Niemcy zastosowali w nim matematyczną metodę kodowania wiadomości. Aby odszyfrować tekst, odbiorca musiał mieć identyczną maszynę i klucz depeszy. Pod koniec wojny był on zmieniany co 8 godzin.


W 2014 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów – IEEE uhonorowało trzech Polaków prestiżowym Milestone. „Kamieniami milowymi” wyróżniono dotąd ponad 120. naukowców, za osiągnięcia znaczące dla historii świata.

źródło:
Zobacz więcej