RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Animowane filmy o zwycięstwie sprzed stu lat. Powstanie Wielkopolskie z klocków Lego [WIDEO]

Film „Zdobycze Powstańców Wielkopolskich” (fot. Youtube)
Film „Zdobycze Powstańców Wielkopolskich” (fot. Youtube)

Koniec grudnia upływa pod znakiem obchodów setnej rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W oryginalny sposób o niepodległościowym zrywie opowiadają twórcy projektu „Herosi Wolności”. Z myślą o dzieciach w wieku od 6 do 16 lat opublikowali oni animowane filmy z użyciem klocków Lego.

W Warszawie uczczono największy zwycięski zryw Polaków pod zaborami

W Warszawie oddano hołd powstańcom wielkopolskim. W setną rocznicę wybuchu największego niepodległościowego zrywu Polaków pod zaborami, przed...

zobacz więcej

26 grudnia 1918 r. do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski. Dzień wcześniej, w samo Boże Narodzenie, światowej sławy wirtuoz a jednocześnie skuteczny lobbysta na rzecz polskiej niepodległości przypłynął na pokładzie angielskiego statku do Gdańska.

Niemieckie dowództwo wojskowe wydało wówczas Paderewskiemu pisemny rozkaz udania się z Gdańska przez Aleksandrów wprost do Warszawy. Pianista zignorował to polecenie i wsiadł do pociągu do Poznania. Jeszcze w drodze pruski oficer nalegał, by Paderewski przesiadł się do pociągu do Aleksandrowa.

Sprzeciwił się temu towarzyszący wirtuozowi Wojciech Korfanty, wówczas poseł do Sejmu Pruskiego i Reichstagu, oraz angielski pułkownik Rollins, który oświadczył, że ma rozkaz udania się z misją aliancką do Poznania i zamierza go wykonać.

Film poświęcony wizycie pianisty w stolicy Wielkopolski zaczyna się od przyjazdu Paderewskiego do miasta. Na dworcu witają go poznaniacy z pochodniami. Przyniesiono je dlatego, że Niemcy, wciąż utrudniający na każdym kroku polskie przedsięwzięcia, wyłączyli na dworcu światła. Po radosnym powitaniu mistrz udał się do hotelu Bazar nieopodal ówczesnego Placu Wilhelmowskiego (obecnie Plac Wolności), gdzie wygłosił dwa patriotyczne przemówienia. Była to iskra, która przyspieszyła wybuch planowanego na styczeń zrywu niepodległościowego. Powstanie wybuchło nazajutrz, 27 grudnia, wieczorem. Jeszcze tego samego dnia polska Straż Ludowa przejęła prezydium policji, dworzec a także kilka magistratów w innych miastach. Nazajutrz w Poznaniu Polacy opanowali Cytadelę, arsenał, fort Grolmann i siedzibę miejscowego dowództwa Reichswehry. Do końca roku wyzwolono większość ośrodków lokalnych na prowincji.

Pod Poznaniem, na lotnisku Ławica, wciąż stacjonowali Niemcy dysponujący ponad 300 aeroplanami. Zdobycie lotniska jest jednym z epizodów przedstawionych w drugim filmie opublikowany w ramach projektu „Herosi Wolności”. Sam szturm na lotnisko, wczesnym rankiem 6 stycznia 1919r., trwał zaledwie 20 minut i zakończył się pełnym powodzeniem.

Powstańcy nie tylko przejęli setki maszyn, ale gdy Niemcy zaczęli atakować powstańców z powietrza korzystając z bazy we Frankfurcie nad Odrą, Polacy odpowiedzieli 9 stycznia bombardowaniem frankfurckiego lotniska. Polskie skrzydła nad niemieckim miastem położonym z dala od frontu i skuteczny atak wywarły na Prusakach ogromne wrażenie i zniechęciły do kolejnych nalotów.

Na filmie obejrzymy także dwa inne epizody: zdobycie niemieckiego pociągu pancernego pod Rynarzewem i samochodu pancernego na szosie Chodzież – Oborniki. Polacy utrzymali Wielkopolskę do zawarcia 16 lutego 1919 r. rozejmu w Trewirze. Dzięki skutecznej akcji uznanej za największe zwycięskie powstanie Polaków pod zaborami Wielkopolska weszła w skład odrodzonej Rzeczypospolitej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej