Chiński konkurent Boeinga i Airbusa wzbił się pierwszy raz w powietrze

C919 ma być konkurencją wobec maszyn Airbusa i Boeinga (fot. arch. PAP/FEATURECHINA/MING DE)

Trzeci prototyp wyprodukowanego w Chinach samolotu pasażerskiego C919 pomyślnie przeszedł pierwsze testy – informują chińskie media. Maszyna ma być konkurencją dla samolotów średniego zasięgu produkowanych przez Boeinga i Airbusa. Chiński rynek lotniczy jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie.

9 mln pasażerów, 200 mln zysku. Świetne wyniki PLL LOT

PLL LOT przewiozły w 2018 r. prawie 9 mln pasażerów. – To jest ponad 2 mln więcej pasażerów niż w zeszłym roku. Jest to możliwe dzięki temu, że...

zobacz więcej

C919 konkurować ma z dwoma modelami najpopularniejszych maszyn wąskokadłubowych na świecie – Boeingiem 737 i Airbusem A320. Producent chińskiego prototypu – państwowy koncern COMAC poinformował o pomyślnym zakończeniu pierwszego testu maszyny.

Po prawie 100 minutach w powietrzu samolot wylądował na szanghajskim lotnisku Pudong. Stworzenie samolotów opartych o chińskie technologie to jeden z priorytetów chińskich władz.

C919 ma uzyskać wszystkie wymagane certyfikaty do końca 2020 roku. Według producenta, zamówiono już ponad 800 takich maszyn.

źródło:
Zobacz więcej