RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

9 mln pasażerów, 200 mln zysku. Świetne wyniki PLL LOT

Prawie 9 mln pasażerów przewiozły w 2018 roku Polskie Linie Lotnicze LOT. To nieco więcej, niż planowano 12 miesięcy temu i aż o ponad 2 mln więcej niż rok wcześniej. Spółka zakończy bieżący rok z zyskiem przekraczającym 200 mln zł.

LOT ponownie z tytułem „Najlepszej Linii w Europie Wschodniej”

21 grudnia PLL LOT zdobyły tytuł „Najlepszej Linii w Europie Wschodniej” przyznawany przez amerykański magazyn „Global Traveler” – poinformowało w...

zobacz więcej

– Nigdy wcześniej LOT w ciągu roku nie przewiózł tylu pasażerów, to ponad 2 mln więcej pasażerów niż było w zeszłym roku – mówi rzecznik spółki, Adrian Kubicki w rozmowie z TVP Info.

– Jest to możliwe dzięki temu, że znacząco zwiększyliśmy flotę naszych samolotów. Po raz pierwszy w naszej flocie pojawiły się większe dreamlinery, które zabierają prawie 300 pasażerów na pokład i zupełnie nowe samoloty takie, jak boeingi 737 MAX 8 – dodaje rzecznik.

Jednocześnie producent silników do dreamlinerów, firma Rolls Royce cały czas na swój koszt serwisuje wadliwe silniki Trent 1000, które zamontowano w starszych samolotach tego typu. Do końca 2019 r. nastąpi wymiana silników na bezawaryjne modele.

Dzięki temu że przewoźnik systematycznie otwiera nowe połączenia, które przyciągają pasażerów nie tylko z Polski, lecz także innych krajów Europy Środkowo - Wschodniej.

– Otworzyliśmy nowe rejsy m.in. do Singapuru, między Rzeszowem a Newark i na tych trasach oczywiście przewozimy pasażerów, ale też zwiększamy znacząco liczbę oferowanych miejsc na najpopularniejszych połączeniach, które już istnieją – wyjaśnia Kubicki.

Obecnie aż 66 ze 107 tras z siatki połączeń PLL LOT to połączenia uruchomione w ciągu ostatnich trzech lat. A w 2019 r. zostaną uruchomione kolejne, w tym dwa długodystansowe.

PKP Intercity trzeci rok z rzędu wykazuje zysk. Rośnie liczba pasażerów

– W 2018 r. PKP Intercity przewiezie ok. 46 mln pasażerów i osiągnie zysk w wysokości ok. 190 mln zł – poinformował w rozmowie z TVP Info prezes...

zobacz więcej

Jednym z nich jest bezpośredni lot z Warszawy do Miami w Stanach Zjednoczonych. Na temat drugiego spółka nie chce się oficjalnie wypowiadać, zastrzegając, że zostanie ono ogłoszone w ciągu kilku tygodni.

Zdaniem Adriana Kubickiego, jest szansa, że w przyszłym roku podróż liniami LOT wybierze ponad 10 milionów pasażerów – Jesteśmy przekonani, że jest to kolejny rok, w którym umacniamy naszą rentowność. Spółka będzie miała zysk ok. 200 mln zł – mówi rzecznik.

LOT będzie jedną z niewielu linii lotniczych, w których wynik finansowy w tym roku będzie bardzo podobny do prognoz z początku roku.

Kilka dni temu amerykański magazyn „Global Traveler” przyznał naszemu narodowemu przewoźnikowi tytuł najlepszej linii lotniczej w Europie Środkowo Wschodniej.

źródło:
Zobacz więcej