Powstanie nowoczesny ośrodek produkcji filmowej. Inicjatywa ministra kultury

Obecnie nasze rozdrobnione studia filmowe nie mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi producentami – uważa wicepremier Gliński (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

– Nasze rozdrobnione studia filmowe i rozproszone zasoby nie mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi producentami – uważa wicepremier Piotr Gliński. Resort kultury zamierza stworzyć nowoczesny ośrodek produkcji filmowej. Ma on wspierać producentów i stać się poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich.

To był pierwszy polski film fabularny. Odtworzono „Powrót birbanta”

W Łodzi – w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury Filmowej – odtworzono pierwszy film fabularny, jaki powstał na ziemiach polskich. To...

zobacz więcej

Zamiar stworzenia ośrodka, który ma powstać z połączenia państwowych instytucji kultury: Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Filmowego KADR, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA, Studia Miniatur Filmowych i Studia Filmowego KRONIKA ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ta decyzja to element budowy drugiego filaru zachęt dla producentów. Pierwszym jest ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, która wchodzi w życie w pierwszym kwartale 2019 r., a która wprowadza na polski rynek nowy system wsparcia produkcji filmowych.

Konsolidacja pozwoli na stworzenie podmiotu o rocznych obrotach na poziomie około 100 mln PLN, który będzie poważnym partnerem biznesowym dla inwestorów zagranicznych.

– Produkcja filmowa to dzisiaj bardzo sprofesjonalizowana gałąź gospodarki, która przynosi ogromne zyski, ale wymaga wielkich nakładów i dużych budżetów. Nasze rozdrobnione studia filmowe i rozproszone zasoby nie mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi producentami, co w świetle przyjętych zachęt dla produkcji audiowizualnej będzie osłabiało ich pozycję konkurencyjną – wyjaśnia wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

– Kultywowanie tej pozostałości PRL doprowadzi do marginalizacji polskiej produkcji filmowej. Połączenie zasobów w jedną silną instytucję pozwoli na stworzenie profesjonalnego i poważnego partnera dla zagranicznych producentów i wytwórni – wyjaśnia wicepremier Gliński.

Zdaniem ministra kultury połączenie studiów filmowych umożliwi profesjonalizację polskiej branży filmowej i ułatwienie dostępu do najnowszych technologii. Obecnie poszczególne studia filmowe działają na granicy rentowności, dwa z nich po trzech kwartałach 2018 r. przyniosły straty w wysokości kilkuset tysięcy zł.

Dzięki efektowi synergii i konsolidacji rozproszonych zasobów a także planowanym inwestycjom takim jaj budowa ultranowoczesnego zaplecza infrastrukturalnego z rozbudowanymi możliwościami architektoniczno-technicznymi, nowa wytwórnia powinna umożliwić realizację profesjonalnych projektów filmowych na najwyższym poziomie.

źródło:

Zobacz więcej