Zamach na turystów w Egipcie. Cztery osoby zginęły

Zamach przeprowadzono w pobliżu kompleksu piramid w Gizie (fot. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh)

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego zamachu bombowego na autobus turystyczny w Gizie w Egipcie. Jak poinformowało w piątek wieczorem biuro prokuratora generalnego, w wyniku ataku zginęło trzech wietnamskich turystów i egipski przewodnik.

Dżihadyści przyznali się do zamachu w stolicy Libii

Państwo Islamskie przyznało się do wtorkowego zamachu na libijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Trypolisie – poinformowała agencja Amak,...

zobacz więcej

W zamachu rannych zostało co najmniej 10 osób – dziewięciu wietnamskich turystów i egipski kierowca autobusu. O śmierci obywatela Egiptu poinformował premier tego państwa Mustafa Kamal el-Madbuli.

Do eksplozji doszło w piątek po południu niedaleko od popularnego wśród turystów zespołu piramid w Gizie. Bomba była ukryta pod murem i wybuchła w pobliżu autobusu przewożącego turystów. Na zdjęciach w mediach społecznościowych widać całkowicie spalony pojazd.

W autobusie w trakcie wybuchu przebywało 14 osób; tylko dwóm osobom z pojazdu udało się wyjść z zamachu bez szwanku. Na miejscu ataku działają służby bezpieczeństwa.

Szwedzkie służby udaremniły zamach. Trzy osoby oskarżone

Zarzuty przygotowywania zamachu terrorystycznego i finansowania dżihadystycznego Państwa Islamskiego postawiono w Szwecji dwóm Uzbekom i Kirgizowi...

zobacz więcej

Bomba domowej roboty

Według wstępnych informacji ładunek wybuchowy był domowej roboty. Na razie żadna z organizacji terrorystycznych nie przyznała się do przeprowadzenia zamachu. Trwa śledztwo mające na celu zidentyfikowanie sprawców ataku.

Egipt walczy z radykalną islamską partyzantką, która dokonała wielu ataków, głównie na półwyspie Synaj, gdzie armia prowadzi od lutego zakrojoną na szeroką skalę ofensywę. Piątkowy atak jest jednak pierwszym od dwóch lat na zagranicznych turystów w Egipcie - zauważa AP.

źródło:
Zobacz więcej