RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Polsce będzie więcej miast. „Większy prestiż i fundusze”

Brama Krakowska w Szydłowie, nazywanego polskim Carcassonne, stanowiąca cześć murów obronnych zbudowanych za czasów Kazimierza Wielkiego (fot. arch. PAP/Piotr Polak)

Od 2019 r. na administracyjnej mapie Polski pojawi się dziesięć nowych miast. Rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu m.in. miejscowościom: Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Rzeczpospolita”: Jak wcisnąć kit Polakowi

Towary oferowane na naszym rynku mają często inny skład oraz gorszą jakość niż w Niemczech – podaje „Rzeczpospolita”. Prezez Najwyższej Izby...

zobacz więcej

Ministerstwo zwróciło uwagę w przesłanym komunikacie, że w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę status miasta został przywrócony również miejscowościom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Tym samym od początku 2019 roku w Polsce będzie już 940 miast.

Resort zwrócił uwagę, że wszystkie nowe miasta miały już ten status w przeszłości. „W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark posiadał je w latach 1723-1946” – podkreślono.

MSWiA zaznaczyło, że nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. „Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich” – zwrócono uwagę.

Według danych GUS w mijającym roku istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie oraz 628 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

źródło:

Zobacz więcej