RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Iluminacja na Pałacu Prezydenckim w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

Iluminacja składa się z charakterystycznej flagi z białym orłem w koronie na czerwonym tle oraz okolicznościowego napisu (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Iluminacja upamiętniająca setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego rozświetliła fasadę Pałacu Prezydenckiego – poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenta.

Iluminacja składa się z charakterystycznej flagi z białym orłem w koronie na czerwonym tle oraz okolicznościowego napisu. W zdaniu „100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego” jedno z zer zastąpiła symboliczna biało-czerwona rozetka.

Zwycięskie powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Przez cały dzień w Poznaniu, Wielkopolsce i innych miejscach w kraju trwają rocznicowe obchody. Przed południem w uroczystościach rocznicowych w stolicy Wielkopolski brał udział premier Mateusz Morawiecki.

Kulminacją centralnych obchodów była uroczystość przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, władz regionu i miasta.

– Jesteśmy dziś w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: cześć i chwała bohaterom! – mówił prezydent podczas uroczystości.

Andrzej Duda przekazał najwyższe odznaczenie państwowe, Ordery Orła Białego, nadane pośmiertnie dowódcom powstania wielkopolskiego: gen. broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i gen. brygady Stanisławowi Taczakowi. Przyjęli je dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki i wnuk gen. Taczaka Jerzy Gogołkiewicz. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie Poznań został wyzwolony 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

źródło:

Zobacz więcej