RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent: Powstanie wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski

– Nie byłoby II Rzeczpospolitej, gdyby nie odwaga oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan; jesteśmy w Poznaniu, by z dumą krzyczeć: „Cześć i chwała bohaterom!” – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

– Trzeba mocno powiedzieć; nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i dziesięciolecia pracy Wielkopolan, państwa przodków, pradziadków, prababć, babć, dziadków, ojców, matek. Tych wszystkich, dzięki którym Wielkopolska została przywrócona Rzeczypospolitej – powiedział w Poznaniu Andrzej Duda.

Podkreślił, że Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku nie było jedynym, które zwyciężyli Polacy.

Przypomniał, że przeciwko władzom zaborczym Wielkopolanie zbrojnie wystąpili już w 1806 roku. – To dzięki tamtemu bohaterstwu mogło powstać Księstwo Warszawskie; to już wtedy nasi przodkowie mieli nadzieje, że wywalczą wolną Polskę na powrót także i dla Wielkopolski – powiedział prezydent.

– Jesteśmy tu dziś, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: „Cześć i chwała bohaterom!” – oświadczył.


Prezydent: To dzięki bohaterstwu powstańców Polska odzyskała Wielkopolskę

Prezydent nadał pośmiertnie Ordery Orła Białego

Podczas uroczystości w Poznaniu wręczono też Ordery Orła Białego pośmiertnie dowódcom Powstania Wielkopolskiego: generałowi Stanisławowi Taczakowi oraz generałowi Józefowi Dowborowi-Muśnickiego.

W obchodach wziął udział między innymi wnuk generała Taczaka. Byli też prezydenccy ministrowie, przedstawiciele rządu, wojska, władze Poznania, powiatu i województwa.

W hołdzie bohaterom

Główne uroczystości rocznicowe zorganizowano po południu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

O godz. 16.40 rozległy się syreny. W ten sposób uczczono bohaterów tamtych dni.

Wcześniej prezydent Duda wziął udział w mszy świętej w intencji powstańców wielkopolskich celebrowanej pod przewodnictwem metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Potem prezydent udał się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożył wieniec na mogile pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka.

W podpoznańskiej Mosinie prezydent uczestniczył w uroczystości patriotycznej w hołdzie powstańcom wielkopolskim.Premier: Przeszłość jest powiązana z przyszłością. Musimy łączyć te dwa wymiary

Rozejm w Trewirze i traktat wersalski

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.


Obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego z udziałem prezydenta i premiera

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej