Znaleziono ludzkie szczątki. „Należą do małego dziecka”

W 2015 roku w tej samej jaskini archeolodzy odkryli kości szkieletu innego dziecka z IV tysiąclecia p.n.e. (fot. Shutterstock/Irina and Denis)

Pozostałości szkieletu małego dziecka sprzed ponad 5700 lat odkryli archeolodzy w środkowo-zachodniej Argentynie – informuje serwis internetowy Daily Sabah.

Superziemie pełne szafirów i rubinów. Odkryto nową klasę planet

Badacze z uniwersytetów w Zurychu oraz Cambridge odkryli nową, osobliwą klasę planet poza Układem Słonecznym. „Superziemie” powstały w wysokich...

zobacz więcej

Naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych Narodowego Uniwersytetu Cuyo w Mendozie w jaskini położonej w Andach w rejonie miasta Mendoza odkryli kości ludzkiego szkieletu, należące do małego dziecka.

W 2015 roku w tej samej jaskini położonej na wysokości ok. 3200 m n.p.m. archeolodzy odkryli kości szkieletu innego dziecka z IV tysiąclecia p.n.e. W 2018 roku powrócili na stanowisko, by szczegółowo zbadać tę warstwę podłoża jaskini, w której 3 lata temu dokonano odkrycia.

Jak poinformowała archeolog Aleksandra Gasco, kierująca pracami wykopaliskowymi, w odległości 1,5 metra od miejsca poprzedniego znaleziska naukowcy odkryli w tej samej warstwie gruntu kości szkieletu innego dziecka. Odkryte kości znajdowały się w środku koła utworzonego w podłożu jaskini przez warstwę osadu węglowego.

Według ekspertów kości dzieci odkryte w jaskini obecnie oraz w 2015 roku pochodzą z tego samego okresu.

Jak poinformował antropolog Wiktor Duran, przeprowadzone wcześniej szczegółowe badania kości odkrytych w 2015 roku wykazały, że pochodzą one sprzed ponad 5750 lat.

źródło:

Zobacz więcej