
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej złożyli wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego. Wcześniej badali zastosowanie grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej w leczeniu nowotworów.
Aktywny składnik będących w fazie badań przedklinicznych kropli do oczu mających leczyć chorobę siatkówki może być potencjalnym lekiem na ostrą...
zobacz więcej
Naukowcy informowali o utworzeniu banku ekstraktów ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej i wspólnych badaniach na początku roku. Bank ekstraktów grzybów znajduje się w Centrum Naukowo-Badawczym Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce, a w badaniach chodzi o grzyby rosnące na drewnie martwych drzew lub na żywych drzewach.
W ramach badań naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) badali właściwości m.in. korzeniowca sosnowego. „Wniosek patentowy dotyczy nowego zastosowania tego grzyba umożliwiającego hamowanie rozwoju komórek raka jelita grubego” – poinformowała prowadząca badania prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UMB.
Car zaznaczyła, że grzyb ten jest powszechny w klimacie europejskim, a przede wszystkim w Puszczy Białowieskiej. Dodała, że korzeniowiec sosnowy zwany jest białą zgnilizną drewna niszczącą lasy sosnowe.
Mruganie stanowi dla rozmówcy ważną informację. Może zachęcić go do rozmowy bądź sprawić, że zacznie unikać głębszego kontaktu – czytamy na łamach...
zobacz więcej
– Nasze badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki nowotworowe obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały – powiedziała Car. Podkreśliła też, że niewielkie zmiany toksyczne – praktycznie nieistotne – dotyczyły komórek zdrowych.
– To jest bardzo ważne, bo zwykle jest tak, że leki przeciwnowotworowe niszczą też komórki zdrowe i działają bardzo toksycznie. Chodziło o to, żeby nie działały tak toksycznie, żeby znaleźć alternatywę – zaznaczyła profesor.
Jej zdaniem otrzymanie patentu „to bardzo długa procedura”. – Wniosek złożyliśmy w tym roku, potwierdzenia spodziewamy się najwcześniej za pięć lat – mówiła Car.
Obecnie na świecie zarejestrowane są cztery leki na bazie związków grzybów o potencjale przeciwnowotworowym.