RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości w Poznaniu

Centralne obchody z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu. W jubileuszowych uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Do Poznania, tak jak przed stu laty, przyjechał pociągiem Paderewski

zobacz więcej

Oficjalne obchody zaczną się od złożenia wiązanek na mogile spoczywającego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka. W poznańskiej farze sprawowana będzie msza św. w intencji powstańców pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

O godz. 16.40 na minutę zatrzymają się wszystkie poznańskie autobusy i tramwaje. O tej samej porze zawyją też syreny w mieście i rozdzwonią się dzwony w kościołach archidiecezji. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się oficjalne uroczystości rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz państwa, regionu i miasta.

Od godziny 14.00 na placu Wolności działał będzie obóz powstańczy. Będzie można spotkać przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych w mundurach z epoki oraz zobaczyć repliki samolotów Fokker - takich, jakie powstańcy zdobyli sto lat temu na niemieckim lotnisku pod Poznaniem.

Zwieńczeniem oficjalnych obchodów organizowanych w Poznaniu przez wielkopolski samorząd będzie koncert na miejskim stadionie „Muzyka wolności” z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Powstaje spis 80 tysięcy uczestników powstania wielkopolskiego

Około 80 tys. nazwisk ma zawierać spis uczestników powstania wielkopolskiego. Przedsięwzięcie realizowane jest przy okazji 100. rocznicy zrywu...

zobacz więcej

Uroczystości rocznicowe przygotowują też inne podmioty; przed południem na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odsłonięta będzie tablica upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Dzieło powstało z inicjatywy wojewody wielkopolskiego zostało ufundowane przez IPN. Wydarzenie uświetni oficjalna prezentacja powstańczego znaczka wydanego przez Pocztę Polską.

Na wydarzenia z okazji rocznicy zaprosi też Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-19. Przed siedzibą muzeum na Starym Rynku będzie można zobaczyć uzbrojenie i pojazdy okresu powstania, pokaz kawaleryjski Oddziału Reprezentacyjnego Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów oraz grupy rekonstruktorów. Wieczorem w tym samym miejscu odbędzie się inscenizacja historyczna.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej