RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do Poznania, tak jak przed stu laty, przyjechał pociągiem Paderewski

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania rozpoczęła w środę główne obchody 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 r., dzień po przybyciu muzyka i męża stanu, rozpoczęły się walki zwycięskiej insurekcji.

„99 lat temu nikt nie wyobrażał sobie Polski bez Wielkopolski”

„Kiedy w 1918 roku odradzała się Rzeczpospolita, nikt nie wyobrażał sobie, by ojczyzna mogła zostać pozbawiona Wielkopolski” – napisał prezydent...

zobacz więcej

Powstanie, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Inscenizacja przyjazdu pianisty, kompozytora i zarazem polityka do Poznania jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego; odbywa się od 30 lat.

Na Dworcu Letnim w Poznaniu w środę po południu zgromadziły się tłumy poznaniaków. Po wjeździe na stację składu prowadzonego przez parowóz rozległy się okrzyki: Wiwat Paderewski! Niech żyje Polska! Brawo i sława!

Mistrza powitała delegacja z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim i dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomaszem Łęckim. Na scenie ustawionej przy dworcu dostojnego gościa przedstawił i powitał inicjator inscenizacji, szef Poznańskiego Chóru Nauczycieli Ryszard Łuczak.

Ignacy Jan Paderewski zwrócił się do ludzi oczekujących na jego przybycie. – Te tłumy na całej trasie mojego przejazdu, tłumy, które witały mnie w Gdyni powodują moje największe wzruszenie – powiedział.
Poznańska inscenizacja (fot. PAP/Marek Zakrzewski)

Kibice nie zawiedli. Niesamowita iluminacja w czasie obchodów Powstania Wielkopolskiego

Kibice Lecha Poznań uczcili we wtorek pamięć powstańców wielkopolskich. Z okazji 98. rocznicy wybuchu patriotycznego zrywu centrum Poznania...

zobacz więcej

Pięciu Paderewskich

W tym roku w rolę Paderewskiego wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek. Pomysłodawca przedsięwzięcia Ryszard Łuczak podkreślił, że w tym roku inscenizacja miała swoją trzydziestą odsłonę, w tym czasie w rolę męża stanu wcieliło się pięć osób. – Mam w sercu wielką radość. – 30 lat temu nikt nie wierzył, że to będzie się toczyć tak długo. Przez ten czas trochę tych poznaniaków uformowaliśmy, przybywają tłumnie na poznański dworzec – to jest cudowna sprawa – powiedział.

Jak powiedział dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, Ignacy Jan Paderewski jest „główną ikoną powstania”. – On jest postacią znaną na całym świecie i pamiętaną w Poznaniu. Mamy w mieście uczelnię muzyczną noszącą jego imię, przed nią stoi też pomnik Paderewskiego. Naszą ambicją jest, by w nowym muzeum powstania wielkopolskiego, które stanie w Poznaniu za kilka lat, Ignacy Jan Paderewski miał swoje bardzo ważne miejsce – zadeklarował.

Obóz powstańców

Główne obchody setnej rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na placu Wolności – w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową – stanie rekonstrukcja obozu powstańców.

Poznańska inscenizacja (fot. PAP/Marek Zakrzewski)

Prof. Dudek: Powstanie wielkopolskie to nasze wspólne dziedzictwo

– Świadomość o tym, jak ważne było powstanie wielkopolskie jest nadal zbyt mała. Było to jedyne zwycięskie powstanie, które wywołaliśmy w XIX i XX...

zobacz więcej

W uroczystościach rocznicowych weźmie udział prezydent Andrzej Duda, do Poznania przyjedzie też premier Mateusz Morawiecki. Obchodom będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim, z udziałem gwiazd polskiej estrady. 28 grudnia uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim.

Rozejm w Trewirze i traktat wersalski

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszej fazie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Poznańska inscenizacja (fot. PAP/Marek Zakrzewski)

źródło:

Zobacz więcej