Raport

Epidemia koronawirusa

Polski satelita wykonał główne doświadczenia. Kolejny etap misji – otwarcie żagla

Satelita został wyniesiony na orbitę na początku grudnia (fot. mat.pras.)

Satelita PW-Sat2, zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej, wykonał już wszystkie główne doświadczenia i wkrótce rozłoży żagiel deorbitacyjny. Technologia w przyszłości pomoże zapobiegać powstawaniu kosmicznych śmieci.

Pierwszy polski satelita wykonał zdjęcie Ziemi

Południowa Szwecja, gęste chmury nad Norwegią, fragment Morza Północnego i Bałtyku – te obszary znalazły się na zdjęciu wykonanym przez...

zobacz więcej

Liderka zespołu mechanicznego projektu PW-Sat2 Dominika Rafało oświadczyła, że do tej pory wszystko przebiega zgodnie z planem. – Nie określiliśmy jeszcze daty otwarcia żagla. Na daną chwilę wykonaliśmy już wszystkie eksperymenty, które chcieliśmy i wykonujemy dodatkowe eksperymenty – wyjaśniła.

Satelita został wyniesiony na orbitę 3 grudnia. Żagiel deorbitacyjny ma się otworzyć po mniej więcej 40 dniach od startu. Po zakończeniu misji pojazd zejdzie z orbity i spłonie w atmosferze.

Na początku grudnia PW-Sat2 zrobił pierwsze polskie satelitarne zdjęcie Ziemi z kosmosu. Sygnał z satelity jest dostępny dla radioamatorów na całym świecie. Rafało apeluje do radioamatorów, by byli gotowi na moment otwarcia żagla.

– Chciałabym ich zachęcić i zmobilizować, bo bardzo liczymy na ich pomoc w momencie, kiedy żagiel się otworzy. Więc bądźcie czujni i czekajmy razem na ten ważny dla nas moment – mówi konstruktorka.

Satelitę skonstruował zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. To czwarty polski satelita w kosmosie i drugi skonstruowany przez Politechnikę Warszawską.

źródło:
Zobacz więcej