Raport

#FabrykahejtuPO

Nie żyje Ryszard Marek Groński – pisarz, dziennikarz i satyryk

Ryszard Marek Groński miał 79 lat (fot. wikimedia commons/Sławek)

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński – pisarz, dziennikarz i satyryk, który współpracował m.in. z warszawskim Teatrem Syrena oraz kabaretami: Szpak, Wagabunda, Pod Egidą. Ostatnio był stałym felietonistą tygodnika „Polityka”.

Zmarł dziennikarz Polskiego Radia Jerzy Swalski. Miał 88 lat

W wieku 88 lat zmarł Jerzy Swalski, emerytowany dziennikarz Polskiego Radia. Od 1992 r. do śmierci był współpracownikiem Zespołu Redakcji Audycji...

zobacz więcej

O śmierci Grońskiego poinformował na swojej stronie internetowej tygodnik „Polityka”.

„Jako historyk lekkiej Muzy w Polsce XX w. nie miał sobie równych, był w tej dziedzinie niekwestionowanym autorytetem. Jako autor kabaretowy był niezwykle wszechstronny – monolog, piosenka, skecz, blackout – wszystko to miał w małym palcu” – napisał w osobistym pożegnaniu Daniel Passent.

Ryszard Marek Groński urodził się 1939 r. w Łańcucie. Z wykształcenia był historykiem, ale pracował jako dziennikarz, pisarz i satyryk. Pracował w teatrach muzycznych Krakowa i Łodzi, w latach 80. ubiegłego wieku pełnił funkcję kierownika literackiego warszawskiego Teatru Syrena, jednocześnie pisząc teksty wykonywane przez największe gwiazdy sceny przy ulicy Litewskiej. Analogiczne stanowisko objął później w Teatrze Żydowskim w Warszawie, pracując dla tej placówki jako scenarzysta i tłumacz.

Współpracował z ważnymi kabaretami stolicy – Szpakiem, Wagabundą, Dudkiem i Pod Egidą. Pisywał dla estrady różnorodne formy: skecze, monologi, piosenki. W Kabarecie Pod Egidą przez jakiś czas sam występował z autorskimi satyrycznymi komentarzami do rzeczywistości.

Był autorem scenariuszy popularnych komedii Janusza Rzeszewskiego – „Lata dwudzieste… Lata trzydzieste…” (1983) oraz „Misja specjalna” (1987), a także szpiegowskiego filmu Czesława i Ewy Petelskich „Kim jest ten człowiek” (1984).

Współpracował z tygodnikami „Szpilki”, „NIE” (tam publikował pod pseudonimem) oraz „Polityka”, na której łamach 12 grudnia br. opublikował swój ostatni tekst „Pierwszy kabaret Niepodległej”. Miał na koncie sztuki teatralne (musical „Machiavelli”, komedie „Papkin”, „Party”, „Won!”), powieść kryminalną „Kropla deszczu na dłoni”, a także liczne zbiory wierszy i tekstów satyrycznych dla dzieci i dla dorosłych oraz opracowania z historii kabaretu literackiego w Polsce.

źródło:

Zobacz więcej