SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Dietetyk: przejadanie się powoduje poważne dolegliwości

Co drugi Polak stara się, by świąteczne potrawy były zdrowsze, m.in. odpowiednio dobierając składniki (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Co drugi Polak stara się, by świąteczne potrawy były zdrowsze, m.in. odpowiednio dobierając składniki (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Połowa Polaków przygotowując świąteczne potrawy stara się, żeby były zdrowsze, wynika z badania „Zdrowe święta”. – Ci, którzy o to nie dbają, bądź nie znają umiaru w jedzeniu, narażają się na przykre konsekwencje – ostrzega dietetyk.

Kilka niezawodnych przepisów na święta. Niespodzianka dla Czytelników portalu tvp.info [WIDEO]

Wigilijny śledź à la Piotrowski Produkty: 1 śledź, 1 cebula, 1 jabłko, 1 serek, olej lub oliwa, natka pietruszki, przyprawy według uznania:...

zobacz więcej

Połowa Polaków przygotowując świąteczne potrawy stara się, żeby były zdrowsze, np. dbając o jakość składników, rodzaj tłuszczów do smażenia i pieczenia, czy zastępując tradycyjne składniki zdrowszymi i mniej kalorycznymi - wynika z badania przeprowadzonego pod tytułem „Zdrowe święta”.

Jednocześnie co piąty ankietowany (dokładnie 20,6 proc.) nie przygotowuje zdrowych dań świątecznych, a podobnemu odsetkowi (21,2 proc.) trudno określić, czy ich potrawy świąteczne są zdrowsze.

Spośród respondentów, którzy przygotowują zdrowsze potrawy, prawie 60 proc. odpowiedziało, że zwraca uwagę na składniki, ich jakość i pochodzenie. Prawie połowa zwraca uwagę na stosowane tłuszcze do smażenia, a ponad 40 proc. na tłuszcze do pieczenia.

Co trzeci badany zmienia składniki tradycyjnych potraw na bardziej zdrowe, np. majonez zastępuje jogurtem oraz zwraca uwagę na to, żeby potrawy nie były zbyt obfite.

Wśród osób, które nie przygotowują zdrowych potraw na święta, ponad 40 proc. odpowiedziało, że je wtedy wszystko, na co ma ochotę, a podobny odsetek rezygnuje w tym okresie z przestrzegania zasad zdrowotnych.

Częściej niż co piąty respondent je wszystkie świąteczne potrawy i dużo świątecznych słodkich wypieków –więcej i w większych porcjach niż zazwyczaj.

W święta bieżąca polityka zeszła na dalszy plan. Parlamentarzyści śpiewali kolędę [WIDEO]

Barbara Chrobak, Bożena Kamińska, Izabela Kloc, Joanna Lichocka, Genowefa Tokarska, Jacek Kurzępa, Paweł Szramka – siódemka posłów zdecydowała się...

zobacz więcej

Jak przypomina dietetyk Jadwiga Przybyłowska w polskiej tradycji kulinarnej znaczną część menu stanowią dania z produktów pochodzenia zwierzęcego: mięso wieprzowe i wędliny, rosół, masło, śmietana, tłuste sosy zaprawiane mąką, smażona w panierce ryba. Śledź podawany jest często z sosem majonezowym, albo w śmietanie.

– Nic więc dziwnego, że po takich posiłkach czujemy się ociężali i przejedzeni, nie mówiąc już o poziomie cholesterolu we krwi po takich posiłkach – ocenia dietetyk.

Według niej chcąc zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, warto wybierać techniki kulinarne, które nie zwiększają kaloryczności potraw i sprawiają, że są bardziej lekkostrawne.

– Do znacznie zdrowszych metod obróbki kulinarnej żywności należą: gotowanie na parze, grillowanie na grillu elektrycznym, duszenie bez obsmażania, pieczenie – przekonuje Przybyłowska.

Święta w górach. Pamiętajmy o korzystaniu tylko z oznakowanych tras

Naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek zaznaczył, że poruszając się w górach, należy...

zobacz więcej

Pozytywnie specjalistka ocenia to, że Polacy coraz częściej sięgają po zdrowe i wartościowe produkty pochodzenia roślinnego, w tym tłuszcze roślinne, które są cennym źródłem witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także steroli roślinnych, przez co korzystnie wpływają na zdrowie serca.

Dietetyk podkreśla, że podczas obróbki termicznej świątecznych dań warto korzystać z olejów roślinnych poddanych procesowi rafinacji, jak np. olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Dzięki odpowiednio wysokiej temperaturze dymienia, a także optymalnemu profilowi kwasów tłuszczowych, tłuszcze te świetnie nadają się do tego celu.

Dobrym rozwiązaniem będzie także przygotowywanie dań na surowo np. sałatki, surówki czy kutii, które mogą być polane olejem lnianym, oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym, ocenia Przybyłowska.

Świąteczna wędrówka ludów. Co trzeci mieszkaniec Włoch wyjedzie na urlop

Tegoroczne Boże Narodzenie i powitanie nowego roku miną we Włoszech pod znakiem intensywnych podróży. Szacuje się, że na wypoczynek wybrało się lub...

zobacz więcej

Podczas świąt ludzie często nie umieją zachować umiaru i jedzą znacznie więcej, niż potrzebują. Tymczasem, jak zwraca uwagę Przybyłowska, u niektórych osób nawet kilkudniowe przejadanie się może spowodować poważne komplikacje zdrowotne, jak wzrost ciśnienia krwi, poziomu glukozy, cholesterolu czy dotkliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

– Aby poradzić sobie z problemem przejadania i wzrostu masy ciała podczas świąt, należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe czynniki: małe ilości poszczególnych dań, tylko na przysłowiowy ząb, bo na tym polega degustacja - oraz na tempo. Zbyt szybkie jedzenie powoduje, że zjadamy więcej, zanim poczujemy sytość – radzi dietetyk

Badanie „Zdrowe święta” zostało przeprowadzone w dniach 4-5 grudnia wśród 1083 Polaków w wieku powyżej 18. roku życia przez agencję SW RESEARCH na zlecenie producentów żywności funkcjonalnej.

źródło:

Zobacz więcej