RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Świąteczna wędrówka ludów. Co trzeci mieszkaniec Włoch wyjedzie na urlop

Najczęściej celem podróży jest Rzym (fot. Wiki/Jakob Montrasio-Fan)
Najczęściej celem podróży jest Rzym (fot. Wiki/Jakob Montrasio-Fan)

Tegoroczne Boże Narodzenie i powitanie nowego roku miną we Włoszech pod znakiem intensywnych podróży. Szacuje się, że na wypoczynek wybrało się lub wybierze 18 mln osób, czyli prawie co trzeci mieszkaniec kraju. Dwa lata temu wyjechało około 14,5 mln osób.

Franciszek nawołuje do unikania konsumpcjonizmu w święta

Ojciec święty wezwał do unikania konsumpcjonizmu w czasie świąt. – Drzewa, dekoracje i światła wszędzie przypominają, że również w tym roku będą...

zobacz więcej

Jak wynika z analiz danych branży turystycznej, liczba osób wyjeżdżających w okresie świąteczno- sylwestrowych wakacji wzrosła o 350 tys., czyli 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a wydatki na ten cel o 10 proc. Na wyjazdy Włosi wydadzą prawie 6 mld euro, to jest około 320 euro na osobę.

Eksperci wskazują, że popularność wyjazdów na wypoczynek na przełomie roku uważana jest za istotny wskaźnik finansowej sytuacji obywateli.

Weekendowy pobyt to średni wydatek od 150 do 200 euro od osoby, a rejs luksusowym statkiem wycieczkowym to wydatek w wysokości kilku tysięcy euro.

Dwie trzecie Włochów wybiera świąteczny urlop w kraju. Najczęściej celami podróży są Rzym i górskie miejscowości, a także ośrodki spa i termy. Wśród miejsc za granicą dominują Paryż i Londyn oraz coraz popularniejsze, także zimą, fiordy w Norwegii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej