RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

PiS wygra wybory do PE nawet w momencie, gdy opozycja się zjednoczy

Sondaż przeprowadzony przez IPSOS wskazuje, że PiS wygrałoby wybory do europarlamentu z wynikiem 36,83 procent (fot. Thierry Tronnel/Sygma/Getty Images)

W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego największe poparcie uzyska Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie portalu oko.press. Po przeliczeniu wyników na mandaty wynika, że PiS wygra wybory niezależnie od tego, czy opozycja się zjednoczy czy nie.

Jaki: Nie wykluczam startu w wyborach do europarlamentu

Nie wykluczam startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego – przyznał były kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Tak...

zobacz więcej

Sondaż przeprowadzony przez IPSOS wskazuje, że PiS wygrałoby wybory do europarlamentu z wynikiem 36,83 proc. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26,12 proc, trzecia byłaby partia Roberta Biedronia, na którą swój głos oddałoby 7,95 proc. Zaraz za podium znalazłby się Kukiz’15 z 6,1 proc. poparcia.

Po przeliczeniu wyników na mandaty wychodzi, że PiS mogłoby liczyć na 25 mandatów, KO na 18, partia Biedronia na 5 i ugrupowanie Kukiz’15 na 4.

Jeśli opozycja zjednoczyłaby się i wystartowała w dwóch blokach: PO+N.+PSL+Teraz! i SLD+Razem+Zieloni , wówczas PiS straciłoby trzy mandaty, jednak cały czas znajdowałoby się na pierwszym miejscu.

Przy wariancie z koalicjami rozkład mandatów wyglądałby następująco: PiS 22 mandaty, PO+N.+PSL+Teraz! – 19 mandatów, partia Biedronia – 4 mandaty, SLD+Razem+Zieloni – 3 mandaty i Kukiz’15 – 3 mandaty.

Sondaż IPSOS został przeprowadzony w dniach 12-14 grudnia, metodą wywiadów telefonicznych CATI, na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1007 osób.

źródło:
Zobacz więcej