Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Niepełnosprawny Ukrainiec w rosyjskim więzieniu. Traci wzrok

Pawło Hryb został zwabiony na Białoruś, a stamtąd porwany przez służby specjalne i przewieziony do Rosji (fot. tt/Halya Coynash/Eva Rebot)

Pawło Hryb, najmłodszy z 75 ukraińskich więźniów politycznych Kremla niemal stracił wzrok – alarmuje portal belsat.eu, powołując się na ojca 20-latka i jego prawniczkę. Hryb w sobotę miał urodziny. Spędził je w areszcie w Rostowie nad Donem.

19-letni Ukrainiec porwany przez rosyjskie służby? Ukraina chce reakcji Rady Europy

Ukraina chce, by Rada Europy interweniowała w sprawie 19-letniego Pawła Hryba. Został on najprawdopodobniej uprowadzony na Białorusi przez...

zobacz więcej

Ojciec osadzonego, Ihor Hryb opublikował opinię ukraińskiego lekarza Wasyla Prytuły o stanie zdrowia syna. Zgodnie z przeprowadzonymi w Rostowie nad Donem badaniami, u więźnia postępuje nadciśnienie wrotne i pogorszyło się krzepnięcie krwi. Pojawiła się marskość wątroby.

Według lekarza, bez należytej opieki medycznej możliwy jest krwotok wewnętrzny, krytycznie niebezpieczny dla zdrowia – informuje portal Gławkom. Marina Dubrowina, obrońca Hryba, podkreśla, że Paweł od dziecka cierpi na nadciśnienie wrotne i wymaga stałej opieki medycznej.

– Jeśli porówna się jego stan z tym, jaki był w grudniu ubiegłego roku, gdy zaczęłam go bronić, to nie trzeba być lekarzem, by zrozumieć, że zdrowie opuszcza chłopaka. Jego wzrok znacznie się pogorszył, on praktycznie oślepł. Często nie jest w stanie przeczytać dokumentów, nawet twarze ludzi z trudem rozpoznaje – mówi prawniczka. Według adwokat, Pawłowi trudno uczestniczyć w rozprawach sądowych, bo źle widzi świadków.

„Rażenie prądem, duszenie”. Wstrząsające zeznania ofiar rosyjskich separatystów

Wstrząsających relacji obywateli Ukrainy, którzy byli w niewoli rosyjskich separatystów, wysłuchali europarlamentarzyści. Wyłania się z niej obraz...

zobacz więcej

Nastoletni niepełnosprawny Ukrainiec Pawło Hryb, 24 sierpnia 2017 roku przyjechał do Homla na Białorusi na randkę z poznaną w internecie Rosjanką Tatianą Jarszową i zaginął. Po dwóch tygodniach konsulat generalny Ukrainy w rosyjskim Rostowie nad Donem otrzymał od rosyjskiej FSB wiadomość o tym, że Hryba umieszczono w areszcie śledczym w Krasnodarze na południu kraju.

Okazało się, że Ukrainiec został zwabiony na Białoruś, stamtąd porwany przez służby specjalne i przewieziony do Rosji, gdzie oskarżono go o przygotowywanie zamachu na szkołę w Soczi. Chłopak odrzucił przypisywane mu czyny.

źródło:
Zobacz więcej