RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezydent: TSUE posunął się za daleko. To jest groźne dla suwerenności

Ingerencja Brukseli w reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości to przejaw walki o stanowisko przyszłego przewodniczącego KE – ocenia Andrzej Duda (fot. Wikimedia)
Ingerencja Brukseli w reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości to przejaw walki o stanowisko przyszłego przewodniczącego KE – ocenia Andrzej Duda (fot. Wikimedia)

– Mam nadzieję, że nie dojdzie do niedobrych zmian w Unii Europejskiej, np. próby wprowadzania jakiejś UE dwóch prędkości, gdzie mielibyśmy kraje UE A i kraje UE B. Byłoby to zaprzeczenie europejskim ideałom Adenauera i Schumana – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla radiowej Trójki. Przyznał również, że Trybunał Sprawiedliwości UE posunął się za daleko orzekając w sprawie bez wątpienia wewnętrznej, jaką jest organizacja wymiaru sprawiedliwości.

Prezydent Duda: Wykonanie orzeczenia TSUE jest potrzebne

– Podjąłem decyzję o podpisaniu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym; podobnie jak Sejm i Senat uznałem, że wykonanie orzeczenia Trybunału...

zobacz więcej

Prezydent dodał, że „Komisja Europejska jest od początku niezadowolona z wyboru, jakiego w 2015 r. dokonali Polacy ponieważ zasiadają w niej osoby o innym profilu ideologicznym niż obecne władze Polski”.

Odnosząc się do kwestii ingerencji Brukseli w proces reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości Andrzej Duda ocenił, że jest to przejaw walki o stanowisko przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

– TSUE orzekając (na wniosek Komisji – redakcja) w sprawie, która jest bez wątpienia sprawą wewnętrzną, bo regulacja organizacji wymiaru sprawiedliwości jest sprawą wewnętrzną, posunął się za daleko – wskazał prezydent RP.

– Rozmawiam na ten temat z prezydentami innych krajów Unii Europejskiej, sygnalizowałem też pani kanclerz Merkel, żeby zwróciła na to uwagę, ponieważ Trybunał posuwa się za daleko i zbyt dalece ingeruje w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, co w moim przekonaniu jest niebezpieczne. To są praktyki, które są groźne dla suwerenności państw Unii Europejskiej – ostrzegał szef państwa.

Andrzej Duda dodał, że „bardzo by chciał, żeby UE działała na bratnich zasadach”, ponieważ „tego bardzo brakuje”. – Piękny przykład wspólnotowości pokazało NATO w 2016 roku, podejmując decyzję o obecności sił Sojuszu na wschodniej flance – powiedział prezydent.

Rada Atlantycka za zwiększoną obecnością sił amerykańskich w Polsce

Grupa robocza Rady Atlantyckiej ds. rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie północno-wschodniej wstępnie poparła koncepcję wzmocnienia obecności...

zobacz więcej

Pytany o wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce Andrzej Duda stwierdził, że „temat jest cały czas otwarty” a „postaci wzmocnienia amerykańskiej obecności militarnej w naszym kraju, sojuszniczej obecności, mogą być różne”. – Tych decyzji nie podejmujemy my, zapadają one w Stanach Zjednoczonych. My oczywiście chcemy, by ta obecność się zwiększyła – mówił.

Zdaniem prezydenta rozmowy na ten temat mogą być łatwiejsze po dymisji dotychczasowego sekretarza obrony, Jamesa Mattisa który, jak to ujął szef państwa „patrzył z dystansem” na tę kwestię.

Obecność wojsk amerykańskich w Polsce to według Andrzeja Dudy jeden z ważniejszych sukcesów jego prezydentury. Sukcesem było również obniżenie wieku emerytalnego, a w mijającym roku – organizacja COP24 w Katowicach.

Pytany o kwestię odwołania ambasadora Jana Piekły z Kijowa prezydent przypomniał, że stało się to na wniosek ministra spraw zagranicznych. – Więc to jest tak, że moja decyzja w tym zakresie stanowiła odpowiedź na pewne zapotrzebowanie zgłaszane przez ministra – wyjaśnił.

Prezydent odwołuje ambasadorów Polski na Ukrainie i w Korei Północnej

Prezydent Andrzej Duda odwołał z dniem 31 stycznia Jana Piekłę ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie – wynika z postanowienia opublikowanego...

zobacz więcej

Propozycja jest taka, aby udał się tam pan minister (Bartosz) Cichocki, który jest wiceministrem spraw zagranicznych, więc to jest de facto wzmocnienie tego przedstawicielstwa politycznego i też wzmocnienie na pewno, jeśli chodzi o relacje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – dodał prezydent, zwracając przy tym uwagę, że na Ukrainie zbliżają się wybory prezydenckie, czyli „bardzo gorący czas”.

Odnosząc się do zdementowanych już doniesień medialnych o rzekomych planach przeprowadzenia wcześniejszych wyborów parlamentarnych w Polsce szef państwa wyjaśnił, że „nikt się do niego nie zgłaszał z jakąkolwiek inicjatywą w tym zakresie, więc zakłada, że na razie nic się w takim kierunku nie dzieje”.

– W polskiej polityce będzie się bardzo dużo działo, mam nadzieję, że kampania będzie prowadzona w dobrym stylu, bardzo na to liczę – powiedział Andrzej Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej