RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Krople do oczu mogą leczyć białaczkę

Potrzebne są dalsze badania nad bezpieczeństwem i skutecznością potencjalnej terapii (fot. Media for Medical/UIG via Getty Images)
Potrzebne są dalsze badania nad bezpieczeństwem i skutecznością potencjalnej terapii (fot. Media for Medical/UIG via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Aktywny składnik będących w fazie badań przedklinicznych kropli do oczu mających leczyć chorobę siatkówki może być potencjalnym lekiem na ostrą białaczkę szpikową – informuje „Nature Communications”.

Pierwsza w Polsce taka operacja. Wszczepiono implanty ślimakowe nowej generacji

Nowej generacji implanty ślimakowe po raz pierwszy w Polsce wszczepili specjaliści Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, pod kierunkiem prof....

zobacz więcej

Ostra białaczka szpikowa (AML) jest nowotworem krwi, który dotyka osoby w każdym wieku. Komórki szpiku mnożą się niepowstrzymanie – jest ich więcej niż zdrowych komórek. Pojawiają się zagrażające życiu infekcje i krwawienie.

Powszechnie stosowane terapie nie zmieniły się od ponad 30 lat. Leczenie AML często wymaga miesięcy intensywnej chemioterapii i długotrwałego pobytu w szpitalu, zaś większości chorych nie udaje się wyleczyć.

Jak wykazali naukowcy z Wellcome Sanger Institute, University of Cambridge oraz University of Nottingham SPHINX31, aktywny składnik kropli do oczu mających przeciwdziałać rozwojowi nieprawidłowych naczyń w siatkówce oka wykazał obiecujące działanie w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Hamując działanie ważnego dla rozwoju białaczki genu SRPK1, a pośrednio – także genu BRD4, składnik ten może niszczyć nieprawidłowe komórki, nie szkodząc prawidłowym.

SRPK1 bierze udział w tak zwanym splicingu RNA, procesie, który poprzez usunięcie niekodujących fragmentów przygotowuje RNA do „przetłumaczenia” przy wytwarzaniu niezbędnych do wzrostu i namnażania się komórek białek. Dlatego jest tak ważny zarówno w przypadku nieprawidłowo rosnących naczyń krwionośnych, jak i komórek białaczkowych.

Naukowcy zidentyfikowali ludzkie białko, które zwalcza wirusa Ebola

Ludzkie białko RBBP6 pomaga w zwalczaniu wirusa Ebola, zakłócając cykl jego namnażania – informuje pismo „Cell”.

zobacz więcej

Badania laboratoryjne przeprowadzono na myszach, którym wszczepione zostały komórki ludzkiej białaczki. Rozwój komórek AML został w znacznym stopniu zahamowany, a u myszy nie pojawiły się widoczne efekty uboczne.

Zdaniem autorów w podobny sposób można by leczyć także inne nowotwory, w których kluczową rolę odgrywają geny SRPK1 oraz BRD4, na przykład raka piersi z przerzutami. Na razie jednak potrzebne są dalsze badania nad bezpieczeństwem i skutecznością potencjalnej terapii. Badania z udziałem ludzi dotyczące skuteczności kropli w leczeniu chorób oczu mają się rozpocząć w roku 2020.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej