Niemcy: Sąd odrzucił akt oskarżenia byłego esesmana

Strażnica obozu Mauthausen (fot. Ira Nowinski/Corbis/VCG via Getty Images)

Sąd Krajowy w Berlinie poinformował w piątek o odrzuceniu aktu oskarżenia byłego esesmana. Prokuratura zarzuciła mu, że jako strażnik w obozie koncentracyjnym Mauthausen ponosi współodpowiedzialność za mordowanie tam więźniów.

94–letni były strażnik z Auschwitz usłyszał zarzuty

Prokuratura w Stuttgarcie poinformowała o postawieniu 94-letniemu byłemu esesmanowi, strażnikowi w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i...

zobacz więcej

Według sądu prokuratura nie przedstawiła wystarczających dowodów, a skazanie 95-letniego obecnie Hansa Wernera H. byłoby w tej sytuacji nieprawdopodobne.

Prokuratura twierdziła, że był on strażnikiem w Mauthausen od lata 1944 do wiosny 1945 roku i że musiał wiedzieć o popełnianych tam zbrodniach.

Sąd wskazał, że obwiniony przyznał wprawdzie, iż należał do SS, ale też oświadczył, że nigdy nie pełnił służby w Mauthausen. Twierdzi, że przez krótki czas był strażnikiem w obozie zewnętrznym i należących do niego zakładach zbrojeniowych w Linzu.

Sąd wskazał również, że obwiniony przedstawił dokumenty, z których wynika, iż należał do batalionu, który wykonywał misję bojową przynajmniej przez część okresu wskazanego przez prokuraturę.

Prokuratura odwołała się już od decyzji Sądu Krajowego.

źródło:

Zobacz więcej