1 nowa wiadomość

Wybuch metanu w kopalni Stonava. Zginęło dwunastu Polaków i jeden Czech [RELACJA]

Do 13 wzrosła liczba ofiar wybuchu metanu w kopalni Stonava w pobliżu czeskiej Karwiny – podało w piątek nad ranem kierownictwo kopalni. Wśród ofiar śmiertelnych jest 12 Polaków – powiedział obecny na miejscu premier Mateusz Morawiecki. Do wybuchu doszło w czwartek po godz. 17, ponad 800 metrów pod powierzchnią ziemi. Na miejscu pracuje 40 ratowników górniczych. W czasie wybuchu pod ziemią pracowało 23 górników, w tym 22 Polaków.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
18:11 21.12.2018
Kopalnia CSM w regionie karwińskim, gdzie w czwartek wybuch metanu zabił 13 górników zostanie zamknięta nie wcześniej niż w roku 2024. Ma być ostatnim czeskim zakładem wydobycia węgla kamiennego. Kopalnia zatrudnia na dwóch zmianach łącznie 800 pracowników, a jej roczne wydobycie wynosi około 2,5 mln ton.

Pole wydobywcze kopalni zajmuje powierzchnię około 22 kilometrów kwadratowych na terenie czterech miejscowości - Stonawy (gdzie znajduje się siedziba jej dyrekcji), Karwiny, Olbrachcic koło Czeskiego Cieszyna i Kocobędza. Warunki wydobywcze nie są łatwe - jeden z szybów ma ponad kilometr głębokości, a miejsce czwartkowego wybuchu leży 880 metrów pod ziemią. Z uwagi na warunki naturalne pozyskiwanie węgla jest w wysokim stopniu zmechanizowane, z użyciem kombajnów i z ograniczeniem robót strzałowych.

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych czwartkowa katastrofa była najtragiczniejszym czeskim wypadkiem górniczym od 1990 roku, kiedy to wybuch metanu w kopalni 1 Maja w Karwinie zabił 30 ludzi. Jest to jednak daleko od smutnego rekordu z 1894 roku - spowodowany eksplozjami gazu pożar karwińskiej kopalni Franciszka rozszerzył się wówczas na dwie sąsiednie kopalnie, a życie straciło łącznie 235 ludzi.
17:03 21.12.2018
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zadeklarował pomoc poszkodowanym górnikom i ich rodzinom.
16:53 21.12.2018
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przekazał w piątek kondolencje rodzinom ofiar wybuchu w kopalni w Czechach. „Jestem zszokowany wiadomością o tragicznej śmierci polskich i czeskich górników w kopalni w czeskim mieście Karwina” - napisał Klimkin na Twitterze. „Składam wyrazy szczerego współczucia rodzinom i bliskim ofiar. Łączymy się w smutku i modlitwie z narodem polskim i czeskim. Wieczne odpoczywanie!” – dodał szef ukraińskiej dyplomacji.
15:23 21.12.2018
Większość z 12 polskich górników, którzy zginęli w katastrofie, mieszkała w woj. śląskim. Trzej byli z województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego.

Jak informuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, zmarli z woj. śląskiego byli mieszkańcami Zabrza, Chałupek, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Goleszowa, Cieszyna, Mysłowic i powiatu będzińskiego.
13:55 21.12.2018
– Akcja wydobycia górników potrwa dnie i tygodnie. Z mojego doświadczenia wynika, że może to potrwać nawet około 2 tygodni – powiedział szef zmiany ratowników Jaroslav Provazek.

– W tej chwili warunki na dole uniemożliwiają poszukiwania. Tam wciąż jest atmosfera, która grozi wybuchem. Nie możemy tam posłać ratowników. To zbyt ryzykowne. Mamy stuprocentową pewność, że poszkodowani nie żyją. 12 osób. Po nich idziemy. Po każdego z nich, ale oni już nie żyją. Pracujemy, by ratownicy byli bezpieczni i zrobimy wszystko, by górników wydostać – powiedział Jaroslav Provazek.

W akcji na dole pracuje 65 ratowników czeskich i 13 polskich z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. – Robimy tamy przeciwwybuchowe. Transportujemy materiał, który jest do tego potrzebny. Stawiamy cztery tamy. Dostarczamy też azot, aby obniżyć poziom tlenu i ugasić ogień – powiedział Provazek.
13:39 21.12.2018
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy.
13:35 21.12.2018
Specjalną infolinię telefoniczną pod numerem 18-449-84-03 uruchomili dla rodzin ofiar tragedii w czeskiej Karwinie pracownicy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu – poinformowała w piątek rzeczniczka ZUS woj. śląskiego Beata Kopczyńska.

Dyżurujący pracownicy ZUS będą udzielać wszelkich możliwych porad dotyczących uprawnień do świadczeń przysługujących rodzinom z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Infolinia jest czynna w godzinach 7.00-15.00 w dni robocze, a w Wigilię 24 grudnia w godzinach 7.00-13.00.
12:58 21.12.2018
Główny Instytut Górnictwa udostępnił symulację wybuchu metanu w kopalni.
12:48 21.12.2018
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker złożył kondolencje rodzinom ofiar zmarłych górników.
12:38 21.12.2018
Prezydent Słowacji Andrej Kiska przesłał w piątek depeszę kondolencyjną do prezydentów Polski i Czech, Andrzeja Dudy i Milosza Zemana. „Drogi Panie Prezydencie, z wielkim żalem usłyszałem wieści o wczorajszej tragedii górniczej w Czechach koło Karwiny, która pochłonęła życie wielu obywateli polskich i czeskich. Ta tragedia jest smutnym świadectwem tego, jak ciężka, wymagająca i niebezpieczna jest praca górników i że zasługuje ona na nasz szacunek i uznanie” – napisał Kiska.
12:25 21.12.2018
Przed kopalnią zapalono znicze, a na maszcie wywieszono czarną flagę. Nieliczni górnicy, którzy tutaj przychodzą, niechętnie rozmawiają z dziennikarzami.

Dominik Maniura, który pracował w kopalni CSM przez sześć lat, powiedział, że musiał tutaj przyjść i zapalić znicz. – Zrobiłem to z szacunku dla górniczej pracy. To byli moi koledzy – dodał mężczyzna.

Matka jednego z ratowników Eliszka Gebauerova powiedziała dziennikarzom, że przyjechała do kopalni, żeby sprawdzić, co się z nim dzieje. Niepokój o syna zwiększa fakt, że przed laty przeżyła podobny wypadek, w którym uczestniczył jej mąż górnik. Pracował on w pobliskiej i zlikwidowanej już kopalni. – Tam przed 30 laty też wybuchł i zaczął palić się metan. Mąż był poparzony, trafił do szpitala. Uciekali przed ogniem – opowiadała Gebauerova.

– Syn zawsze mówił, że w kopalni CSM najczęściej zdarzają się tąpnięcia, wybuchu metanu tutaj nie było – relacjonowała kobieta.
12:22 21.12.2018
Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział, że rodziny polskich górników, którzy zginęli w kopalni w Karwinie, otrzymają pomoc ze strony jego państwa.

Andrej Babisz powiedział, że sprawę wybuchu w kopalni zbada specjalna komisja. Do udziału w niej zaproszony został przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego.

Babisz wskazywał też, że premier Mateusz Morawiecki prosił, by strona czeska zrobiła wszystko, co możliwe, by dotrzeć do ofiar, które pozostały pod ziemią.
12:16 21.12.2018
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła w piątek śledztwo ws. katastrofy w kopalni w Stonavie – poinformowała rzeczniczka prokuratury prok. Joanna Smorczewska.

– Wszczęliśmy śledztwo w związku z tym, że wiele ofiar pochodzi z terenu woj. Śląskiego – powiedziała prokurator.

Zaznaczyła, że nie sposób na razie określić wszystkich niezbędnych czynności prokuratury w tej sprawie. – W pierwszym etapie będziemy ustalać, ilu Polaków było pod ziemią w chwili wybuchu, a także tożsamość ofiar. Na pewno będziemy ściśle współpracować ze wszystkimi organami czeskimi, które będą dysponować wiedzą w tej sprawie – dodała Joanna Smorczewska.
12:09 21.12.2018
Jak poinformował dziennikarzy rzecznik eksploatującej tę kopalnię spółki Ivo Czelechovsky, spośród 13 zabitych górników na powierzchni jest tylko ciało jednego, a pozostali są nadal pod ziemią. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie można wydobyć zwłoki, nastąpi to nie wcześniej niż po Nowym Roku.

– Na miejscu katastrofy górniczej budujemy tamy ochronne, które mają powstrzymać pożar. Na miejscu widoczność jest bardzo zła – zaznaczył Czelechovsky.
11:40 21.12.2018
Stężenie metanu, który w czwartek wybuchł w kopalni CSM w Karwinie zabijając 13 górników, musiało być co najmniej 4,5 raza wyższe od dozwolonego przepisami – powiedział agencji CTK rzecznik Czeskiego Urzędu Górniczego Bohuslav Machek. Nie chciał on spekulować na temat przyczyn katastrofy, co będzie przedmiotem dochodzenia Okręgowego Urzędu Górniczego w Ostrawie.
11:39 21.12.2018
11:06 21.12.2018
Izba poselska, niższa izba czeskiego parlamentu, uczciła w piątek minutą ciszy ofiary katastrofy. Jak podała czeska agencja prasowa CTK, hołd ofiarom tragedii posłowie oddali na rozpoczęciu posiedzenia Izby.

Tymczasem przed wejściem do kopalni CSM, gdzie w czwartek wieczorem doszło do wybuchu metanu, dwóch byłych górników zapaliło 13 świec.
11:04 21.12.2018
W piątek wieczorem w kościele pw. Krzyża Świętego w Karwinie odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar wypadku w kopalni węgla – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną proboszcz tamtejszej parafii, ks. Przemysław Traczyk.
10:59 21.12.2018
Ministrowie energii złożyli wyrazy współczucia rodzinom górników, którzy zginęli w kopalni w Stonavie, łączą się z nimi w bólu i żałobie – przekazał resort w kondolencjach podpisanych przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego.

„Rodzinom zmarłych górników, którzy odeszli na wieczną szychtę w czeskiej kopalni w Karwinie, składamy głębokie wyrazy współczucia. Łączymy się z Wami w bólu i żałobie” – napisano w kondolencjach opublikowanych na stronie Ministerstwa Energii.
10:54 21.12.2018
10:45 21.12.2018
W szpitalach w Ostrawie i Karwinie w Czechach przybywa trzech górników, którzy zostali ranni wyniku wybuchu metanu w kopalni – powiadomiły rzeczniczki obu placówek. Stan jednego z nich jest krytyczny.

Dwóch górników przebywa w klinice oparzeń w Ostrawie. Rannego, którego życie wciąż jest zagrożone, do szpitala transportował w czwartek śmigłowiec ratowniczy. Ma głębokie poparzenia na ponad 50 proc. powierzchni ciała. Drugi poparzony górnik jest w stanie stabilnym.

Trzeci górnik znajduje się na oddziale chirurgicznym w szpitalu w Karwinie. Po dodatkowych badaniach może zostać wypisany ze szpitala.
10:42 21.12.2018
Premier Mateusz Morawiecki przybył do szpitala w Ostrawie, gdzie odwiedzi rannych górników z kopalni w Karwinie. Morawiecki podał, że jedna z poszkodowanych osób, to polski górnik, który przebywa w szpitalu i ma bardzo rozległe poparzenia – jest w bardzo ciężkim stanie.

– Oczywiście roztoczę opiekę nad tymi wszystkimi rodzinami ofiar górników i nad tymi wszystkimi, którzy przeżyli – zapowiedział szef polskiego rządu.
10:25 21.12.2018
Resort spraw zagranicznych podał Twitterze, że polski konsul z Ostrawy, „jest w kontakcie z dyrekcją CSM OKD Karwina, polskim pracodawcą poszkodowanych i szpitalem, w którym przebywa jeszcze dwóch obywateli RP”. Na miejscu przyjechał również ambasador Polski w Czechach.

MSZ podało, że „urzędy wojewódzkie i pracodawca przekazują informacje rodzinom ofiar”.
10:17 21.12.2018
– Sytuacja w czeskiej kopalni jest diametralnie trudna – powiedział prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego dr inż. Piotr Buchwald. – Ratownicy od razu zostali skierowani na dół, rozciągali linie chromatograficzne i przeprowadzili pierwsze pomiary – poinformował prezes Buchwald.

– Sytuacja na dole jest diametralnie trudna. Da się przejść jakieś 40 sekcji, potem silne zadymienie. Akcję utrudniają wysoka temperatura i niebezpieczne stężenia gazów, dlatego musi być prowadzona bardzo ostrożnie, żeby nie ucierpieli ratownicy – dodał prezes CSRG.
10:02 21.12.2018
10:02 21.12.2018
Rzecznik kopalni: W Stonavie pracuje około 2 tys. górników z Polski.
09:51 21.12.2018
– Z 23 górników 10 udało się uratować. 13 nie żyje. 12 górników ma obywatelstwo Polskie. Jeden zabity górnik był Czechem. Nie ma szans, by ktokolwiek, kto znajduje się pod ziemią przeżył – powiedział na miejscu wypadku premier Mateusz Morawiecki. – Poleciłem służbom ratownictwa górniczego przyjazd tutaj i by wzięły one udział w akcji ratowniczej – mówił premier. – Chciałem wyrazić wyrazy najgłębszego żalu wszystkim rodzinom ofiar i poszkodowanych – powiedział. Morawiecki mówił tez, że jeden z Polaków w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. – Pojadę tam – oznajmił premier.
09:09 21.12.2018
08:52 21.12.2018
Premier Mateusz Morawiecki przybył na miejsce wypadku. Wkrótce ma tam dotrzeć również premier Czech Andrej Babisz.
08:46 21.12.2018
– W imieniu rządu i wszystkich Polaków chciałbym złożyć najszczersze wyrazy współczucia rodzinom górników, którzy zginęli w wypadku w kopalni w Karwinie – powiedział w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin.
08:43 21.12.2018
Premier Mateusz Morawiecki w drodze do Karwiny, rozmawiał z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem, który poinformował szefa rządu o działaniach wsparcia dla rodzin górników poszkodowanych w wypadku w kopalni w Karwinie – poinformowała kancelaria premiera na Twitterze.
08:28 21.12.2018
Na miejsce wybuchu przyjechał ojciec jednego ze znajdujących się pod ziemią górników. Jak mówił, wciąż nie wie, czy jego syn żyje.

– Byliśmy tu w nocy o godz. 11. Nie wiedzieli nic i nic nie chcieli powiedzieć. Ktoś wyszedł, po czesku mówił i my go nie rozumieliśmy. Przyjechałem, bo chciałem mieć potwierdzenie, że mój syn nie żyje – mówił.
08:10 21.12.2018
08:09 21.12.2018
07:58 21.12.2018
Jak przekazał rzecznik kopalni, kilkaset metrów pod ziemią zapłonął chodnik o długości ok. 800 m. – W tej chwili budowane są tamy, które mają oddzielić niebezpieczne miejsce – mówił rzecznik kopalni.
07:57 21.12.2018
07:55 21.12.2018
Zorganizowaliśmy centrum kryzysowe, gdzie otaczamy opieką rodziny górników. Znajduje się ono w Karwinie – poinformowały władze kopalni.
07:46 21.12.2018
13 górników nie żyje; 11 z nich to Polacy, dwaj to Czesi – poinformowano na konferencji prasowej władz kopalni.
07:37 21.12.2018
Z 10 górników, którzy odnieśli obrażenia, trzech przewieziono do szpitali, a pozostałym udzielono pomocy lekarskiej na miejscu w punkcie opatrunkowym kopalni – poinformował portal górniczy nettg.pl, powołując się na czeskie media.

– Jeden z poszkodowanych ucierpiał w wyniku fali uderzeniowej po wybuchu; z obrażeniami zewnętrznymi został zabrany do szpitala - powiedział Lukáš Humpl, rzecznik czeskich ratowników. Ranny hospitalizowany został w Karwinie.

Pozostali ranni mieli doznać oparzeń. – Zostali przewiezieni do ośrodka leczenia oparzeń szpitala uniwersyteckiego w Ostrawie – poinformował rzecznik.
07:26 21.12.2018
Premier Czech Andrej Babisz poinformował, że pojedzie do kopalni węgla kamiennego w Karwinie.

Babisz zapowiedział na Twitterze, że pojedzie do kopalni CSM tuż po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Państwa, które rozpoczyna się o godz. 8.00.

Bezpośrednio po wybuchu szef czeskiego rządu deklarował pomoc dla rodzin górników, którzy zginęli.
07:11 21.12.2018
Liczba ofiar katastrofy wzrosła do 13 – przekazał przedstawiciel kopalni. Z nieoficjalnych informacji wynika, że 11 ofiar to Polacy, zaś dwaj pozostali to Czesi.
07:08 21.12.2018
Kiedy około północy potwierdziły się informacje, że wśród poszkodowanych górników są obywatele polscy, premier Morawiecki podjął decyzję o wylocie do Czech – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Rano szef rządu będzie ze współpracownikami w kopalni w Karwinie – dodał.
07:04 21.12.2018
W czasie wybuchu pod ziemią pracowało 23 górników, wśród nich 22 Polaków – poinformował rzecznik spółki.

Nie jest wiadomo, jak wysokie jest stężenie metanu w kopalni; nie ma także informacji gdzie znajdują się górnicy.

Do katastrofy górniczej doszło o godz. 17.16 w czwartek. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Pięć osób zginęło, osiem uznano za zaginione, dziesięć osób zostało rannych. Jeden z rannych jest w stanie ciężkim.
Zobacz więcej