RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sekretarz obrony USA odchodzi ze stanowiska

W rządzie Donalda Trumpa doświadczony James Mattis był uważany za filar stabilności (fot. REUTERS/Leah Millis)
W rządzie Donalda Trumpa doświadczony James Mattis był uważany za filar stabilności (fot. REUTERS/Leah Millis)

Amerykański sekretarz obrony James Mattis podał się do dymisji. Uzasadniając swoją decyzję generał wyjaśnił, że jego poglądy są coraz bardziej rozbieżne z wizją świata obecnego prezydenta USA. Mattis ogłosił decyzję o dymisji niedługo po decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii.

USA nakładają sankcje na kolejne osoby i podmioty z Rosji

Resort skarbu USA poinformował o nałożeniu sankcji na 18 osób fizycznych i cztery podmioty prawne z Rosji. Sankcje nałożono w związku z...

zobacz więcej

O dymisji Jamesa Mattisa poinformował Donald Trump. Prezydent USA ogłosił, że sekretarz obrony będzie pełnił funkcję do końca lutego. „Wkrótce podam nazwisko nowego sekretarza obrony” – napisał na Twitterze i podziękował generałowi Mattisowi za służbę.

Niedługo potem Pentagon opublikował list generała z uzasadnieniem dymisji. Mattis napisał w nim, że zawsze wierzył, że siła Ameryki jest bezpośrednio powiązana z niepowtarzalnym systemem sojuszy i partnerstwa.

„Ponieważ ma pan prawo do posiadania sekretarza obrony, którego wizja w tej i innych sprawach będzie bliższa pańskiej, uważam, że najwyższy czas, bym odszedł z zajmowanego stanowiska” – napisał generał w liście do prezydenta USA. W rządzie Donalda Trumpa doświadczony James Mattis był uważany za filar stabilności i przewidywalności amerykańskiej polityki obronnej i zagranicznej. Poglądy generała bywały jednak często rozbieżne z poglądami prezydenta USA, szczególnie w ostatnim czasie. Rozbieżności dotyczyły m. in. roli NATO czy polityki wobec Korei Północnej oraz Iranu.

źródło:
Zobacz więcej